atarionline.pl Rozbudowa Atari 800 XL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormoulder625
    • CommentTime8 Apr 2022
     
    Witajcie. Zastanawiam się nad rozbudowa nowo nabytej Atarynki 800 XL. Zależy mi na rozszerzeniu pamieci, poprawieniu obrazu itp. Zdazylem juz nabyć sio2sd. Zależy mi na nie ingerowaniu w konstrukcje obudowy. Atari jest dla mnie nowością, stąd moje pytanie.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Apr 2022
     
    Cześć Moulder. Witamy na pokładzie. A jakie dokładnie masz pytanie odnośnie rozszerzenia? Jakie czy gdzie nabyć czy coś innego?
    • 3: CommentAuthormoulder625
    • CommentTime8 Apr 2022
     
    Jeżeli chodzi o ram to jaki i o ile rozszerzyć? Naczytałem się o ultimate 1MB, ale gdzieniegdzie piszą, że to zbędne i wystarczy 320kb. Zależy mi.na kompatybilności, graniu i czasem jakies demko puścić. Jak mam poprawić obraz? Czytalem o Sophia DVI l, ale nie chce wiercić w obudowie - jest jakiś inny sposób? Chętnie poczytam opinie odnośnie konkretnych rozwiazan jakie macie u siebie i polecacie. Czy warto również montować IDE plus? Co mi to daje jeśli chce tylko grac i jakies demko obejrzeć?
    • 4:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime8 Apr 2022
     
    Chcesz wogóle otwierać sprzęt, czy nie?

    Bo jezeli nie chcesz, to niewielkie pole manewru Ci zostaje:
    - zewnętrzne rozszerzenie pamięci od Zaxona - spzedawca EightBitClone2 na Alledrogo
    - podłączenie przez s-video do dobrego monitora "starego typu" - z gniazdem s-video lub EURO/SCART - przy czym efekty mogą być niezbyt zadawalające, więc...
    - scandoubler - np. Medusa od Lotharek.pl, autorstwa Acida (tak, tego, który wymyślił SIO2SD!) - którą widziałem w działaniu i wiem, że naprawdę daje radę

    No niestety, te zabawki nie są tanie - więc powodzenia!
    • 5: CommentAuthormoulder625
    • CommentTime8 Apr 2022
     
    Sprzęt juz jest otwarty, więc tego się nie boje:-). Aktualnie się wybiela. Podstawy lutowania tez mam. Nie chce jednak modyfikować fizycznie obudowy, zeby coś zamontować.
    • 6: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime8 Apr 2022
     
    moulder625: witaj, nabycie Atari to zdecydowanie dobry wybór. Co do rozszerzeń to właściwie standardem jest 320kb z tym, że teraz najłatwiej chyba nabyć od razu 1Mb. Innym standardem jest stereo, ale tutaj musisz mieć drugi układ Pokey, więc polecałbym pokeyMax od Retronics, jest to emulator Pokeya na fpga. Co do odbrazu, to Atari ma dość średnią jakość obrazu, choć mi to osobiście nie przeszkadza, ale jak tobie zależy na lepszym to polecam Sofię albo VBXE. Choć tak jak mówię, oryginalny obraz na Atari ma swój urok.
    Coś czuję w kościach, że jesteś programistą, jeśli tak, to zachęcam cię do dołączenia do grona programistów na Atari.
    • 7:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime9 Apr 2022 zmieniony
     
    Jest kilka fajnych "poprawiaczy" toru wideo...

    Jedną z nich zrobił KKRYS:
    ->link<-

    Inną chyba X_Angel... (poszukaj na forum ->link<- KKRYS pracuje nad jednym bardzo fajnym rozwiązaniem ale to jeszcze sza.. bo zapeszę :-)

    Oba powyższe są tanie i łatwe w montażu. Co to VBXE i SOPHIA to to są już bardzo rozbudowane i nietanie rozwiązania...

    Natomiast jeśli chodzi o rozszerzenie RAM to jeśli nie boisz się lutownicy to możesz sobie namotać sam oooo np takie:

    ->link<-

    Jest też wersja SMD dla XL i XLF ale jesczze nie przetestowana więc nie publikuję...

    Pozdrawiam
    pancio
    • 8: CommentAuthorXuio
    • CommentTime9 Apr 2022
     
    @MaW Skoro widziales w dzialaniu Meduse, czy w finalnej wersji dalej wyswietlane sa poziome paski widoczne np. na niebieskiej planszy? Efekt na tym filmkiku:
    • 9:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime9 Apr 2022 zmieniony
     
    W nowinkach: ->link<-

    Na Forum: ->link<-

    U innych: ->link<-
  1.  
    - 512k RAM expansion by Zaxon (under license from tf_hh)

    - Sys-Check 2 XL by tf_hh (includes Sys-Checker, 4 OS and 512k RAM expansion); also available as XL+XE version with and without battery;

    - "PMU" (that's what I call it, since it has no name yet, short for PBI Memory Upgrade) by tmp (8x 16k slots for OS, 8x 8k slots for language, tool or game, 1 MB XE-compatible XRAM, 4MB Axlon compatible XRAM, stereo-Pokey emulation, Covox, etc.); alas, completely unsure when it will be available (this is tmp's avatar at Atari Age forum);

    All these RAM expansions are for the XL PBI and do require no or very little soldering: They can take +5V from the joyport -or- one can add 5V to the PBI (pin 46 or 47 or 48, I always forget which pin exactly).
    • 11: CommentAuthortakron27
    • CommentTime11 Apr 2022
     
    stereo: pokeyMax'y się skończyły i nie wiadomo kiedy znów będą. z braku właśnie fpga. sam czekam już hoho....
    już prędzej na drugim pokey'u, ale to też raczej na jakiejś płytce typu 'simple stereo', a tych lotharek już nie robi...
    ktoś? coś?
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Apr 2022
     
    Zamówić płytkę do TK-II-stereo (https://ataribits.weebly.com/tk-ii-stereo.html) i obsadzić tylko elementy niezbędne dla stereo (2 podstawki i goldpiny) i wstawić dwa Pokeye. Będzie działać - mam tak w jednym kompie.
    • 13: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime11 Apr 2022 zmieniony
     
    Tutaj jest z automatycznym stereo:
    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Apr 2022 zmieniony
     
    @Xuio.

    Łojezu. Zwróciłem uwagę na datę filmiku, 2017 rok. Toż to przepaść technologiczna!

    To jest bardzo wczesny etap rozwoju urządzenia.
    • 15: CommentAuthormoulder625
    • CommentTime11 Apr 2022
     
    Na ta chwile zdecydowałem się i zakupiłem Ultimate 1 mb. Myślę że sobie poradzę z lutowaniem:-)
    • 16: CommentAuthormoulder
    • CommentTime28 Apr 2022
     
    Tak jak napisałem zakupiłem i zainstalowałem Ultimate 1MB i śmiga super. W międzyczasie okazało się, że mam uszkodzony układ GTIA (usterka typu II). Poczytałem i zakupiłem GTIA Fixer (specjalna podstawka) na Ebay, wymagało to wylutowania oryginalnej podstawki z Atarki i wlutowanie tej z fixem, błąd GTIA magicznie zniknął:-) Teraz rozważam coś co poprawi mi jakość obrazu. Co sądzicie o UAV Mod? (https://thebrewingacademy.com/products/tba-ultimate-atari-video-uav-board-for-400-800-xl-xe). Ktoś ma i użytkuje?
    • 17: CommentAuthortakron27
    • CommentTime29 Apr 2022
     
    mam. u mnie sporo poprawiło svideo. ale jeszcze bardziej jakość poprawi Ci wsadzenie sophii albo vbxe ;)
    p.s.
    jeśli miałeś błąd typu 2go w gtia to niepotrzebnie bawiłeś się z układem fixera. tam wystarczy "doprowadzenie do nóżki 35 układu ANTIC sygnału OSC z układu GTIA (nóżka 28) zamiast FØ0" (za 'atariki'). też mam z tym błędem, jeden kabelek rozwiązuje problem.
    • 18: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime29 Apr 2022
     
    Posiadam Ultimate Atari Video (UAV) zamontowane w Atari 800XL. Na monitorze Samsung 940MW przez S-Video obraz jest idealny. Dobre rozwiązanie dla osób które chcą pozostawić swoje Atari w miarę nienaruszonym stanie. W przypadku Atari 800XL zaletą UAV jest dodanie do gniazda monitora DIN5 brakującego sygnału chrominacji.
    • 19: CommentAuthormoulder
    • CommentTime29 Apr 2022 zmieniony
     
    @takron27 czytałem o sophii i vbxe, ale na tą chwilę zleży mi na nie wierceniu niczego w obudowie, chcę wszystko zachować w oryginale. Poza tym co do vbxe to świetne rozwiązanie, ale moim zdaniem to już przestaje być Atari. To jest dołożenie karty graficznej, która dodaje tryby, których Atari nigdy nie obsługiwało:-)

    @xtrem007 - dzięki co info co do użytkowania UAV. Ciezko znaleźć w informację jakieś screeny z porównaniem przed/po.
    • 20: CommentAuthormoulder625
    • CommentTime29 Apr 2022
     
    Zastanawiam się jeszcze na ta Sophią. Czy można ją gdzies obecnie jeszcze kupic?
    • 21:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime29 Apr 2022 zmieniony
     
    Na "forum obok" jest wątek i kolejka. I informacja, że czas oczekiwania niemal dwa lata.
    • 22: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime30 Apr 2022 zmieniony
     
    @moulder Jeśli chcesz, to zrobię zdjęcia ekranu.

    Mogę odsprzedać nigdy nie używaną wersję Sophia rev.C - DVI (ustawiona rozdzielczość 1280x1024) kupioną w 2018 roku od Simus'a. Miałem ją zamontować ale ostatecznie zrezygnowałem ze względu na konieczność wiercenia otworu w obudowie Atari na gniazdo DVI.