atarionline.pl Firma "Grubcio" - historia, programy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2023 zmieniony
     
    Postanowiłem pozbierać rozproszone u nas (i gdzie indziej) informacje o tej firmie. A może akurat komuś się przypomni jeszcze coś. Skłonił mnie do tego drobiazg, który podesłał kolega Marcowy. Zauważył ofertę kasety Grubcia z grą "Koło Fortuny", którego nie mamy w archiwum. Poniżej zdjęcia z tej oferty w celach archiwizacyjnych.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2023
     
    Adv wspominał tu: ->link<-

    Adv:

    Kupowałem pirackie, legalne wówczas, gry z "Grubcia". (...) "Grubcio" to był pirat, który sprzedawał gry na kasetach w tzw. standardzie na Atari XL/XE i C64. Na Atari miały charakterystyczną biało-czerwoną okładkę, a podczas ładowania scrollowany tekst reklamowy na czarnym tle. O ile pamiętam polskich gier nie piracił, przestał wydawać na małe Atari.


    Kolega Pustak z Tarnowa, którego miałem okazję poznać osobiście, dodaje:

    Pustak:

    Firma Komputerowa "Grubcio" - bo tak leciało chyba podczas wczytywania gier mieściła sie w Tarnowie, wcześniej chyba o ile pamiętam w Niedomicach. W późniejszych loaderach oprócz reklamy był licznik "bloków" do wczytania danej gry. "Grubcio" posiał ponad 100 zestawów z grami. Wydawali nawet katolog ze zbiorem wszystkich "Zestawów". Adv masz racje z kolorami - czerwono - białe oprawki do kaset, w końcowym okresie oprawa była niebieska ze smokiem i rycerzem. Fakt że dość solidnie nagrywali gry i wczytywały się bez wiekszych problemów.


    Tbxx z Tarnowa prostował Adv-a:

    Tbxx:

    Grubcio miał też zestawy na dyskietkach, mam nr.: 12,14,19,32,47,79,80 i na zestawie 47 znajduje się "FRED" - a to Polska gra... (...) ja dyskietki "Grubcia" kupowałem w DH Alfa (na przeciwko kina marzenie) na piętrze.


    ZuluGula z Chicago, ale pochodzący z Tarnowa dodaje:

    ZuluGula:

    Kilka dni temu miałem bardzo krotka rozmowe z Kazem i padł w niej temat Grubcia. Sam pochodzę z Tarnowa i byłem jego klientem. Nie pamiętam dokładnie roku, ale właścicielem Atari 65XE stałem się zaraz po tym jak cena w Pewex spadła do równych $100, mozliwe ze byl to rok 1987. Wtedy Grubcio sprzedawał swoje kasety na placu targowym Kapłanówka przy dawnej ulicy Nowodąbrowskiej (teraz aleja Matki Boskiej Fatimskiej). Miał tam mały rozkładany stolik z kilkoma pudełkami kaset. O ile dobrze pamiętam, to wtedy okładki nie były biało-czerwone, tylko całe białe i drukowane na drukarce igłowej albo na maszynie do pisania. Wtedy nie było jeszcze w Tarnowie żadnych sklepów komputerowych. Kasety miały loader z jego nazwa i były zabezpieczone przed kopiowaniem, nie dało się ich skopiować nawet na magnetofonie dwukasetowym (przynajmniej mi). Jakosc byla bardzo dobra i gry się wgrywały prawie zawsze. Po jakimś czasie stalem sie szczesliwym posiadaczem stacji dysków do Atari i przestalem kupowac gry na kasetach. Z dyskietkami bylo tak, ze gry kopiowało się od kolegów ze szkoły (wydaje mi sie ze w Tarnowie duzo osob mialo Atari i wiele z nich miało stacje dysków). Mielismy tez w miescie dwa salony gier, gdzie wykupywało sie czas do grania na Atari. Moza bylo u nich nagrywać dyskietki z wybranymi przez siebie grami.
    Z Grubciem , a dokladnie z jego firma (miał już wtedy pracowników) mialem ponownie kontakt kiedy na początku lat 90tych stalem sie wlascicielem Amigi. Byłem kiedyś w jego firmie kupić gry na dyskietkach. O ile dobrze pamiętam, to firma mieściła się w prywatnym domu w okolicy ulicy Krakowskiej i Braci Żmudów. "Sklep" mieścił się w dużym pokoju, gdzie przy każdej ścianie były stoły z komputerami i sprzętem do kopiowania dyskietek i kaset. Wtedy większość produkcji była chyba już tylko na Amige i C64. To tyle co z tego czasu pamiętam, w całej tej mojej historii mogą być jakieś pomyłki.


    Pustak:

    Też jestem z Tarnowa z firmy Grubcio miałem sporo kaset. Niestety większość oddałem kuzynowi i przepadły, zostały mi tylko resztki które chyba były w innym pudełku. Jakiś tydzień temu kupiłem sprawny XC12 i bardzo się dziwiłem że kasety od "Grubcia" wciąż się wczytują.

    Jego kasety kupowaliśmy na rynku chyba to był Empik, później to nawet jeździłem do prywatnego domu przy ul. Braci Żmudów. Kolorystykę "Grubcio" miał taką (chronologicznie): 1. Całe białe z drukiem na drukarce igłowej jak pisze ZuluGula. 2. Biało czerwone można znaleźć na aukcjach 3. Z niebieską oprawką ze smokiem i rycerzem.

    Kasety nagrywali bardzo dobrze nie było z nimi problemu. aktycznie miały loadery (różne) i były zabezpieczone przez kopiowaniem.
    Fajną rzeczą był katalog ze wszystkimi zastawami które nagrywali. Niestety mimo że miałem chyba dwa nie mogę nigdzie tego znaleźć.


    rr_800xe dodaje:

    rr_800xe:

    U nas można było kupić dyskietki "Grubcio 90" w Wiejskim Domu Handlowym. Miały Po kilka gier na jednej dyskietce. Paski z podpisami były koloru zielonego, pomarańczowego lub czerwonego ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2023
     
    Z kolei kolega Bas założył wątek do programów, które zczytuje z zakupionych wszędzie kaset. Wielce zacna robota!

    ->link<-

    Zrobił też skan okładki jednej z kaset Grubcia, zestaw 86, programy edukacyjne:
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2023
     
    Dzięki Tbxx-owi i jego informacji o grupie Zelax udało się też nagrać opowieść o Grubciu w czasie spotkania w Tarnowie: ->link<-

    Tbxx:

    Jumbo (w Tarnowie Słoń) był opiekunem kółka komputerowego w Pałacu Młodzieży. Zrobił też zabezpieczenia przed kopiowaniem kaset dla lokalnej "Firmy Komputerowej Grubcio". I tak, na kółku komputerowym miał pod opieką chłopaków z Zelax.


    Opowiada Jumbo (Słoń) i Święty:

    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2023
     
    I to z kolei wywołało inne wspomnienia w tym wątku: ->link<-

    ZuluGula:

    3. Grubcio, zaczynał sprzedawać kasety ze stolika na Kapłanówce przy dawnej Nowodąbrowskiej (teraz aleja Matki Boskiej Fatimskiej). Pozniej mial kopiarnie programow dla Amigi i C64 w swijej "villi" przy Braci Żmudów.


    Pustak:

    Ad.3. Grubio faktycznie sprzedawał na Kapłanówce, póżniej na Braci Żmudów bywałem często, prawdziwa fabryka kopii. Na Atari oczywiście też nagrywali. Miałem dwa zeszyty (katalogi) Grubcia ze spisem wydawanych zestawów gier na kasetach było ich dobrze ponad 100. Niestety nic nie przetrwało to do dnia dzisiejszego, a chętnie to bym zobaczył.


    Belzebub:

    @pustak też na Solidarności nagrywałem kasety z grami I z tego co pamiętam można tam było też grać na godziny
    Wille grubcia i wcześniej kapłanówkę też odwiedzałem, piękne czasy
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2023 zmieniony
     
    I jeszcze kolega Bago ze sceny C64, którego poznałem w Tarnowie:

    Bago:

    Cześć Kaz! Pamiętasz naszą dyskusję o Grubcio? Zadałeś mi pytanie o to czy Grubcio piracił też dyskietki na C64. Moja odpowiedź brzmiała: „raczej nie”. Więc wyobraź sobie, że ostatnio chciałem sobie zrobić krótką przerwę od kodzenia i odpaliłem sobie pirata z dyskietki, którą mam jeszcze z początku roku około 2000 kiedy to odkupiłem pewien zestaw C64 ze stacją (moją pierwszą!) od znajomego z Tarnowa. Moje zdziwienie było spore, bo jest to pirat Grubciowy z crackiem Parados!


    Bago ma jeszcze wiele innych informacji o Grubciu, ale to jak zdobędę zgodę na ich upublicznienie.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2023 zmieniony
     
    Z kolei z tego wątku: ->link<- moje znalezisko, Grubcio - zestaw 83:
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2023
     
    Są też tacy, co wciąż posiadają jakiegoś produkty Grubcia: ->link<-

    tbxx:

    teraz pozostało mi zgrać ok 30 dykietek-skaładanek - prawdopodobnie część to zestawy z "firmy komputerowej grubcio", i jakieś moje wypociny...


    Martinus:

    Posiadam też składanki gier Firmy Komputerowej GRUBCIO. Połowa z nich się już nie wczytuje albo ma uszkodzone MENU wyboru gry. Pytanie brzmi jak wygenerować stworzyć taką bootowalną dyskietkę z menu wyboru gry. W menu pisze SUPER-BUSIU DOS firma LIZAKsoft. Chcę stworzyć takie zestawy gier za pomocą real Atari na PC lub emulatorze. Może ktoś ma pozgrywane dyskietki z zestawami gier tej firmy lub innej. W zamian udostępnię swoje Archiwum.
    • 9: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime10 Feb 2023 zmieniony
     
    Ja pamiętam jeszcze z domu Grubcia pomieszczenie gdzie były poukładane jeden na drugim nagnetofony dwukasetowe na których wszystko ładnie się kopiowało
    Zdarzało się że jak się jakaś gra z kasety od Grubcia nie wczytywała to nigdy nie było problemu z wymianą, raz nawet dostałem drugą kasetę gratis do wyboru.
    Katalogu gier już nie pamiętam ale pamiętam jak na kapłanówce miał na dużym łączonym stoliku położonych mnóstwo kaset, człowiek dostawał oczopląsu od tych czerwonych wkładek i zawsze miałem problem z decyzją którą kasetę kupić tym razem ;)

    Przy okazji Pozdrawiam wszystkich Atarowców z Tarnowa i okolic.
    • 10:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime10 Feb 2023
     
    Kaz, umknęło Ci chyba jeszcze jedno zdjęcie
    • 11: CommentAuthorpigula
    • CommentTime10 Feb 2023 zmieniony
     
    Fajnie by było zrobić skan i flac'a tej kasety Grubcia z Kołem Fortuny.

    ps. Lekko wyczyszczona okładka Grubcia
    • 12: CommentAuthortbxx
    • CommentTime11 Feb 2023 zmieniony
     
    Dyskietki Grubcia miały standaryzowaną zawartość, na pierwszej stronie 4 gry "plikowe" wybierane z menu, na drugiej stronie gra cało-dyskowa. Spotkałem się z 3 rodzajami:

    1. Mała czarno-biała naklejka z tytułami gier wydruk z drukarki igłowej. Zestawy nienumerowane.

    2. Duża czarno-biała naklejka z tytułami gier, gra cało-dyskowa z jednozdaniowym opisem, wydruk z drukarki igłowej. Zestawy numerowane.

    3. Duża naklejka w jednym z trzech kolorów - pomarańczowy, seledynowy, niebieski. Wszystkie 5 gier z mini opisami. Wydruk z drukarki laserowej. Zestawy numerowane.

    Link do skanów (może ktoś zrobi z nich coś bardziej użytecznego).3 sprawdzone skanery nie radzą sobie z tymi kolorami:/ więc zrobiłem dodatkowo zdjęcia jako wzornik koloru.

    ->link<-
    • 13: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Feb 2023
     
    Fajnie - bo przynajmniej wiadomo jaka zawartość była na poszczególnych dyskietkach. Te kolorowe naklejki to małe miki, aby je odtworzyć, ponieważ ich kolor wynikał zapewne jedynie z aktualnie dostępnych arkuszy samoprzylepnych. Ciekawe, kto kupił to koło fortuny z OLX...
    • 14: CommentAuthortbxx
    • CommentTime11 Feb 2023
     
    Może jeszcze kiedyś uda się ustalić numery zestawów z wersji nienumerowanej na podstawie późniejszych wydań...
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Feb 2023
     
    Piękna kolekcja Tomku. Czy te flamastrowe dopiski (numer dyskietki, zmiana gry na dyskietce) to też Grubciowe czy to późniejsze czyjeś dopiski?
    • 16: CommentAuthortbxx
    • CommentTime11 Feb 2023
     
    Dopiski są moje i mojego brata. Jak widać na dyskietki były nagrywane inne gry... Były też robione jakieś modyfikacje za pomocą Sherlock 1050. Generalnie te "kolorowe" dyskietki są w kiepskim stanie. Te czarno-białe zdobyłem całkiem niedawno, są raczej w dobrym stanie i powinno dać się je zgrać do ATR...
    • 17: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Feb 2023
     
    Szkoda, że do małego Atari wersji kaset, tak mało się zachowało. Ten sam problem co z innym studiem Empex z Łodzi.
    • 18:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime11 Feb 2023
     
    Zastanawiam się, na ile możliwe jest, że na kilku nieopisanych dyskietkach, które właśnie sprawdzałem, że istnieją :D znajduje się ta gra. Bo patrząc po zdjęciach mam wrażenie, że mogłem w to grać. Na pewno jakieś zagadkowe gierki były, pamiętam osobno, że była cała seria programów edukacyjnych typu "ortografia". Więc oczywiście pamięć może płatać mi figla, ale jednak gdzieś mi w głowie siedzi, że to możliwe. Muszę w końcu odebrać pożyczone graty i podłączyć całość i sprawdzić.
    • 19:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime11 Feb 2023
     
    Sprzedawca z aukcji niestety twierdzi, że nie ma możliwości kontaktu z kupującym...
    • 20: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Feb 2023
     
    ciekawe kto ją kupił
    • 21:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime12 Feb 2023 zmieniony
     
    Wyjaśniło się jedno (dzięki perinoidowi z forum atari area): ta gra z ogłoszenia jest w katalogu Atari Online. I nie jest to gra Adriana Ziętkiewicza, tylko Krystiana Walczyka - Koło Fortuny (1993)(Walczyk, Krystian). Występuje też pod nazwą Koło Fortuny (199x)(Domain Software).
    Zmylił mnie monochromatyczny obraz monitora na zdjęciach z ogłoszenia.



    Nadal więc wersja Adriana pozostaje zaginiona w mrokach dziejów.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2023 zmieniony
     
    Marcowy - bardzo fajnie, że nawiązałeś kontakt z panem Adrianem, jest to też bardzo ciekawa historia! Ale nie ma on nic wspólnego z tym wątkiem, firmą Grubcio, więc przenoszę te posty do osobnego wątku.
    • 23: CommentAuthorBas
    • CommentTime14 Feb 2023 zmieniony
     
    Znalazłem jeszcze dwie kasety firmy Grubcio zestaw 14 i 27.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Piękne rzeczy Grześku! Pytanko - czy wszystko udało się zgrać z kasety 27? Bo mam wrażenie, że kiedyś to zgrywałeś, ale nie wszystko się udało. Jeżeli nie - to może masz pliki WAV, żeby ktoś rzucił okiem na te nagrania, czy da się z nich jeszcze coś wycisnąć?
    • 25: CommentAuthorBas
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Z kasety 27 udało mi się przegrać str.A wszystkie programy w Basicu do atr, ale nie ma problemu mogę zgrać obie kasety do WAV jak będzie taka potrzeba. Skany okładek też mogę zrobić.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Byłoby świetnie - dla celów archiwizacyjnych.
    • 27: CommentAuthorpigula
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Zrób skany okładek.
    • 28:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Kaz, przenieś jeszcze posta, w którym piszę, że gra z ogłoszenia jednak jest w katalogu a gras Adriana nadal nie jest odbaleziona. A potem skasuj niniejszą wiadomość :)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Ten post dotyczy obu gier, więc zostaje :)
    • 30:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Kiedyś trafiło do mnie trochę dyskietek od nich. W jednej znalazłem to co w załączniku. Może kogoś zainteresuje.
    • 31:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Dyskietki mają scustomizowane menu wyboru gry i są tak zrobione, żeby nie dało się pod DOS-em wylistowac zawartości czy odczytać pliku.
    • 32:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Mam to z Allegro, ani to mój region, ani czas. Ale trochę tego jest. Nie wiem, czy to gotowe zestawy, czy customowe zamawiane przez klienta.
    • 33: CommentAuthortbxx
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Tak to "oryginalne" menu z dyskietek "Grubcio". A dyskietki to pierwsze wydania (mała czarno-biała naklejka z tytułami gier, wydruk z drukarki igłowej). Fajnie jakbyś miał możliwość zrobienia skanów naklejek i zgrania dyskietek do ATR ;) Ja właśnie pracuję nad zgraniem moich..
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Możliwość techniczną mam. Czasu brak na chwilę obecną.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Feb 2023
     
    Świetne znalezisko Łukasz! To czekamy spokojnie, aż znajdziesz czas. Najwyżej będziemy się przypominać co pół roku ;)
    • 36: CommentAuthortbxx
    • CommentTime1 Mar 2023
     
    Udostępniam to, co udało się zgrać:
    ->link<-

    w plikach txt informacje o uszkodzonych sektorach, a także o robionych przeze mnie dawno temu modyfikacjach.
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Mar 2023
     
    Przydał by się jakiś kopier, co by te bad sektory jakoś próbował odtworzyć heurystycznie. Albo po prostu odczytywał by je powiedzmy 100 razy i zapisywał w oddzielnym pliku. I tak na kilku stacjach. Można by takie party zrobić - każdy przywiezie swoją stację i robimy próby, chociażby na jakimś SV czy innym.
    Potem z takim sektorem można by coś popróbować - jakoś go odtworzyć, jeśli jest istotny; Zobaczyć, gdzie się ładuje, do jakiego pliku należy, etc.

    Ale trzeba mieć na czym pracować.
    • 38:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Mar 2023 zmieniony
     
    @tbxx, ja cię, to prawie 600 MB!

    Oki, tam skanowałeś do bmp w rozdzielczości, gdzie włoski papieru widać bardzo wyraźnie, 1200 dpi...
    • 39: CommentAuthortbxx
    • CommentTime1 Mar 2023
     
    Tam jest uszkodzony 1 sektor gry Moon Patrol, 1 sektor Cavelord.
    Jeszcze na jednej dyskietce uszkodzony 1 sektor, ale wszystkie gry się ładują, uszkodzenie pod koniec dyskietki, zakładam że na pustym miejscu. Jest jeszcze "Ninja Commando" które dawno temu grzebałem za pomocą Sherlock 1050, ale to ma Peri Noid na swoich dyskietkach, więc może się uda naprawić. W niektórych folderach są tylko etykiety, lub tylko 1 strona dyskietki - powód porosty - na tych dyskietkach zostało już nagrane coś innego :/

    Skany robiłem w 1200dpi - może komuś będzie chciało się odrestaurować te etykiety...
    • 40:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime1 Mar 2023 zmieniony
     
    Mega Blaster z dyskietki Grubcio_unk5_B to trochę inna wersja niż to co mamy w bazie. To jakaś twoja modyfikacja tbxx?
    • 41: CommentAuthortbxx
    • CommentTime1 Mar 2023
     
    Mega Blaster jest na dyskietce, którą kupiłem niedawno i zakładam że jest w takiej wersji jak ją sprzedawał "Grubcio".
    • 42:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Mar 2023
     
    @tbxx, rozumiem 1200 dpi, ale jpeg w nieodróżnialnej wysokiej jakości zajmuje 12MB, a obrazek źródłowy bmp 169MB (Grubcio_unk1), a png, też bezstratny, 69MB. Tak tylko sugeruję :)
    • 43: CommentAuthortbxx
    • CommentTime1 Mar 2023
     
    @jhusak - coś mi się pomieszało w folderach :/ tam miały być pliki .webp a nie .bmp - teraz powinno być ok i lżej...
    • 44: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime2 Mar 2023
     
    Założyciel firmy GRUBCIO przebywa teraz w USA, ale trzymajcie kciuki, łapiemy kontakt i może będziemy w stanie zaprosić go na livea i powspominać stare dobre dzieje :)
    • 45: CommentAuthorświęty
    • CommentTime3 Mar 2023
     
    Trachu - czy ty nie jesteś czasem bratem Wojtka Tarchały z Bloku 5 ? Jeśli tak to pewnie będę Cie kojarzył ;)
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Mar 2023
     
    Trachu - numer telefonu do Bogdana w USA jest, pytanie kto będzie dzwonił? :D
    • 47: CommentAuthorJUMBO
    • CommentTime3 Mar 2023
     
    Ja mogę :)

    W końcu chyba najwięcej czasu z nim spędziłem.
    • 48:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime26 Jun 2023
     
    Może kogoś zainteresuje (nie moja aukcja):

    ->link<-
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jun 2023
     
    Już sprzedane. Może kupiec zechce zarchiwizować programy dla potomności.
    • 50:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime1 Jul 2023
     
    Ten sam sprzedawca wrzucił kolejne kasety Grubcia - na Atari i Commodore.