atarionline.pl RM 800XL - uwspółcześniony Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Apr 2023 zmieniony
     
    Nowe gniazda obok starych, bardzo dobry pomysł!

    ->link<-
    • 2: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    Doczekalem sie atarowego "specturm next/mega65"! :)
    Day1 z 1-2szt.

    Kto odpowiada za projekt? W KRS spolki jeszcze nie ma, na stronie tylko info,ze Gdynia. Jaki jest stan zaawansowania? Jezeli nie jest to tylko "wannabe" projekt to spokojnie mozna na kickstartera wrzucic po dodatkowe fundusze (tlyko i wylacznie, gdy jest to powazny projekt, a nie render i 'jakos to bedzie').

    Czy bedzie (mam wielka nadzieje) dodatkowy tryb "enhanced" jak w MEGA65/Spectrum Next? Czyli mamy zwykla klasyczna atarke oraz atarke na sterydach (typu 64 sprity i tym podobne).

    Dawac infooooo!
    • 3:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    Pięknie to wygląda, ciekawe czy mechanicznie będzie równie mocno co 800XL. Ciekawe też, czy ktoś pokusi się o opracowanie shadera emulującego crt na wyjściu hdmi :)
    • 4:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    W tym projekcie macza palce ktoś od Laury :)
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    ciekawe, jak będzie wyglądało wyświetlanie trybów z uśrednianiem koloru z dwóch sąsiednich linii w systemie PAL .. no i czy to będzie tylko stock, czy może jakieś dopałki też będą w tym uwzględnione. No i to PBI czy zadziała zgodnie z oczekiwaniem, czy będzie jakaś mina (np. jak z Eclaire)
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    no i cena... pewnie jakies 2000 pln tak na oko...
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    na cenę może się przede wszystkim złożyć forma do wtryskarki ;)
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime16 Apr 2023 zmieniony
     
    Mega c65 kosztuje niecałe 800euro ->link<- I została wyprzedana do zera..

    Cena pewnie będzie podobna.
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    Dawno,dawno temu pisałem na tym forum.

    Jeśli by, pozbierać wszystkie działające, projekty do przysłowiowej "kupy" inne platformy mogły by nam pięty lizać.

    Co to wtryskarek nagle zabrakło?

    Trzymam kciuki za ten projekt.

    Mam nadzieję że doczekam się Atari"next" za swojego żywota...
    • 10: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime16 Apr 2023 zmieniony
     
    Zawiodłem się bardzo na projekcie VCS.
    Może nie byłem "tergetem" albo jestem za stary.
    Jeśli ktoś ma jakieś "niusy" to bardzo poproszę
    • 11: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    Bebechy to nie problem w dzisiejszych czasach. Nawet jezeli ktos chce zrobic produkcje nisko nakladowa.

    Ladna obudowa, ktora potrzebuje matryc do wtryskarki to sa bardzo duze koszty, w zwiazku z tym zamowienie musialoby byc na tysiace sztuk. Bede kibicowal, bo naprawde fajnie by bylo by takie ATARI powstalo i bylo conajmniej tak dobre jak ZX Spectrum Next.
    • 12: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime16 Apr 2023 zmieniony
     
    cena MEGA65 jest zbyt wysoka (no ale nie znam co tam wewnetrznie sie dzieje i jakie koszty maja/mieli).
    • 13: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    @MADRAFI

    Założyłem optymistycznie że formą już jest , albo są na nią środki finansowe.

    Wszystko zależy od zasięgu takiego projektu.
    Jeśli patrzeć tylko na nasze podwórko to koszty zabijają sprawę.

    Ale projekty ZX next czy amiga mini nie wspominając o c65 jakoś nieźle sobie radzą.

    Było by miło gdyby poszło to tą drogą.

    Wiem popyt kształtuje rynek.

    Ale nadzieja jest :)
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    Koszty zbyt wysokie....

    Ja wiem?

    A ile przetracacie, przetracamy, przetracam kasy na tzw. napoje o kocim spojzeniu ?
    Byłoby jak znalazł;)))
    • 15: CommentAuthortebe
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    ten skrót RM, od czego to ?
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    @tebe: a widziałeś nazwę firmy? ech, wziąłbym pałę...
    • 17: CommentAuthorrobert
    • CommentTime16 Apr 2023 zmieniony
     
    .
    • 18: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    Gdyby ktos chcial szacowac koszty projktu:

    ->link<-

    formy chyba tez sie zuzywaja i trzeba wykonac nowe.
    na oko to tak z 5 roznego rodzaju form byloby potrzebnych.
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    @solo
    Ale i tak sprzedali wszystko co mieli i robią kolejnego preorder-a.
    Gdyby tak zrobić 1450xld jak oni zrobili c65 jako mega c65...
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    @TeBe - Radio Maryja?
    • 21:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    dobra, mam pomysła na dramatyczne obniżenie kosztów - skup 800xl, refurbiszment, mody dziurek + nowa płyta gł. :]
    • 22: CommentAuthortebe
    • CommentTime16 Apr 2023
     
    to może przy okazji opracujemy alternatywną metodę produkcji obudów, zamiast wtrysku do formy jakieś CNC
    • 23: CommentAuthorpajero
    • CommentTime16 Apr 2023 zmieniony
     
    Czy mamy gdzieś obudowę XL w pliku STP (step) ?

    Lub model do druku 3D (prócz tego ->link<- ) ?
    • 24: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime17 Apr 2023
     
    Fajny emulator
    • 25:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime17 Apr 2023 zmieniony
     
    Możliwe, że autorami pomysłu są panowie: Artur Chorążyczewski, Marek Galant i Tomasz Ziobrowski, którzy to tworzą spółke ReviveMachines (bez spacji).


    Jeśli ktoś ich zna, to może podzielą się szczegółami technicznymi ;)
    • 26: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime17 Apr 2023 zmieniony
     
    Nie znam.
    Na stronie adres w Gdynii, w KRS firma zarejestrowana w Oławie (ale to bylo 5 lat temu, wiec lokalizacja sie mogla zmienic - inna ich spolka ma adres rejestracji w Gdynii)

    wzialem pelny raport spolki:
    ->link<-

    Generalnie taka zdawkowa informacja PR'owo nie pomaga (szkodzi), bo ludzie snuja domysly (fake nie fake) zamiast nakrecac hype, ale zobaczymy.

    Spolka ma 5 lat, wyglada na spolke celową.

    Artur Chorazyczewski jest tez od 12 lat w spolce z Bartlomiejem Paszkiedwiczem z Wroclawia, byc moze to ta osoba z Polibudy:
    ->link<-

    Zapytam ziomka z roku (ktory zostal rektorem PWR kek), moze cos wie;)
    • 27:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime17 Apr 2023 zmieniony
     
    Ja znalazłem, że robili jakieś czujniki IoT:

    "Revive Machines - Sensory mierzące poziom zapełnienia śmietników."

    ->link<-
    • 28: CommentAuthoras...
    • CommentTime17 Apr 2023
     
    Może Larek coś napisze więcej....
    • 29: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime17 Apr 2023
     
    A kto powiedział ze ta nazwa to ta sam pod ktora znaleźliście ta stronę www. Może to zbieżność nazw.
    • 30:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime17 Apr 2023
     
    Nie o stronę chodzi ale o nazwę firmy. Jest taka sama.
    • 31: CommentAuthoras...
    • CommentTime17 Apr 2023
     
    Tajemniczy projekt...
    Jak z Falconem, mówili o nim wszyscym a Atari ani nie zaprzeczało ani nie potwierdzało.
    • 32: CommentAuthortebe
    • CommentTime17 Apr 2023
     
    jak to będzie w cenie PS5 to oczekuję że gry na PS5 też ruszą :)
    • 33: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 Apr 2023
     
    Czy ktoś próbował wysłać maila pod adres:

    rm@revive-machines.com ???

    Wiem. Sam se wyślij :)

    Chodzi mi o osobę "decyzyjną" Na tym forum.
    Może dowiemy się więcej jako pierwsi, jeśli pierwsi zapytamy u źródła, jako nasze Forum.

    @Kaz ? Byłbym ukontentowany ;)
    • 34: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Apr 2023
     
    ->link<-

    Larek i Borsuk mają najwięcej informacji
    • 35: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 Apr 2023
     
    @tebe

    Wielkie dzięki. Wszystko jasne.
  1.  
    Come on, it has an FPGA onboard to play A8 games and a RISC processor, so we can play Atari Jaguar games... ;-) Alas, it will cost an arm and a leg and a kidney.
    • 37: CommentAuthor0xF
    • CommentTime20 Apr 2023
     
    Ile RAMu i czy jest stereo?
    • 38: CommentAuthoroxy
    • CommentTime20 Apr 2023
     
    Prawdę mówiąc to nic szczególnego. Dla mnie to po prostu Atari800XL jako kości RISC+FPGA + wyjścia USB i HDMI i tyle.
    Nawet klawiszy kursora nie dorzucili, a to byłoby ułatwienie.
    Dla mnie prawie nie różni się od tego, że mogę sobie odpalić emulator i podpiąć do TV, a że wyświetlacz i pady bez kabli to jeszcze mam wygodniej.
    • 39:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime20 Apr 2023
     
    atariki50;

    Ja, dwa dni temu napisałem. Na razie - bez odpowiedzi.
    • 40:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime20 Apr 2023 zmieniony
     
    OK, więc cena na razie nie jest znana, ale premiera planowana jest na 2024 rok.

    Śledzić projekt będzie można tutaj: ->link<-
    • 41: CommentAuthoritguyinaction
    • CommentTime20 Apr 2023 zmieniony
     
    Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze... Bardzo kibicuję temu projektowi, ale...

    Wydaje mi się, że cena na poziomie Mega 65 będzie za wysoka i wiele osób zniechęci. Lepiej byłoby dać bardziej przyziemną cenę i zyskać na liczbie sprzedanych sztuk. Na mojego nosa to limit cenowy to ok. 1 tys. zł, a może dla zagraniczniaków symbolicznie drożej 300 USD lub 300 euro (orientacyjnie).

    Mega65 powstała też w momencie dużych turbulencji na rynku elektroniki (covid itd.) i to może mieć ciągle wpływ (w tym stare podpisane umowy). Choć oczywiście zgaduję, a nie wiem... Dwa autorami są głównie Niemcy, a oni mają specyficzne podejście (wycisnąć klienta do końca ile się da).

    Na pewno cenę mega 65 podbiła też mocno stacja dyskietek, dziś już towar luksusowy deczko...

    Wreszcie azjatycy producenci nie palą się do zamówień obecnie z niewielką liczbą sztuk. Patrz problemy ZX Spectrum next czy Mega 65. A znów robić to w całości w Europie, to będzie drogo.

    Wracając do RM 800XL, zastanawiam się, czy ten port rozszerzeń (parralel bus) jest potrzebny i czy nie byłoby lepiej z niego zrezygnować. Zarówno ze względu na niższą cenę, nawet jeśli tylko symbolicznie, jak i problemy z obsługą (pewnie ciężko będzie znaleźć stare urządzenia i je przetestować, a równocześnie ten port może znacząco zwiększyć ryzyko awaryjności). Już nie mówiąc, że tyle lat bawiłem się Atari nie miałem żadnego urządzenia podłączanego pod port rozszerzeń, więc to straszne niszowy port...

    Ciekawą kwestią jest sprawa klawiatury. Aż prosiłoby się mechaniczną... jak to w 800XL... Z drugiej strony to też może być element mocno wpływający na cenę, a pewnie taki komp nie będzie często używany... Z trzeciej strony dziś widziałem w media markt fajną klawiaturę mechaniczną modecom za 160 zł i to pełną (a tu mamy mniejszą), a modecom też na tym przecież zarabia.

    Zastanawiam się też czy twórcy przemyśleli kwestię praw autorskich do ROMów Atari. Np. takie AT Games nie zdecydowało się na klona 8-bitowego Atari, choć klonów Atari 2600 mają wiele... Oby tutaj twórcy nie utknęli... Albo może planują iść na całość i po prostu dać pirackiego? Jak myślicie? Niby są alternatywne, ale to... niezbyt się sprawdza...

    Wreszcie tak sobie pomyślałem, klient byłby gotów więcej zapłacić gdyby to był komputer dwusystemowy. Jeden to Atari, drugi to np. jakiś system oparty na Linuxie do prostej pracy typu przeglądanie netu, prosta edyca tekstu. Wtedy jako drugi komp w domu można by uzasadnić nieco wyższą cenę. Pytanie jaka będzie konstrukcja tego RM 800XL i czy taka dwusystemowość podbiłaby mocno cenę czy nie. Jak to będzie bardziej emulator to pewnie nie. Jak układy programowalne to już moze.

    Wbrew pozorom patrząc na projekt to moim zdaniem emulacja nie jest całkowicie wykluczona. Zrobienie układów programowalnych takie łatwe nie jest - w sensie czy są odpowiedne dane do ich zaprogramowania? Dwa pytanie jak np. twórcy rozwiążą wiele pozornie drobnych problemów typu 4 joysticki (ok niby Atari było tworzone z myślą o 4 joystickach, ale później były tylko dwa zawsze i wiele gier tego nie obsłuży, więc to raczej musiałoby być na zasadzie przełączania, które 2 z 4 są aktywne). Czy kwestię wyjścia PAL/NTSC na wyjściu monitorowym?

    I na koniec podane miejsce rejestracji firmy to Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, więc to ewidentnie wskazuje na typowy startup.
    • 42: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime20 Apr 2023
     
    Wystarczyłoby coś takiego jak The C64 Maxi za 500zł.
    • 43: CommentAuthorPecet
    • CommentTime20 Apr 2023 zmieniony
     
    Z tego co pamiętam, Borsuk mówił, żeby się raczej nastawić na cenę 4 cyfrową, więc ten 1k PLN to mało realne.

    Ciekawe jak trudne byłoby dogranie ROMu samodzielnie po zakupie. Wtedy sprzedajesz atarkę bez ROMu i problem rozwiązany.

    Edit: Borsuk, mówił o kwocie 3 cyfrowej, ale podejrzewam że mówił o zerach. Bo wspomniał, że nie nastawiałby się na kwoty rzędu 500pln.
    • 44:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime20 Apr 2023
     
    jest Altirra ROM całkowicie wolny do użytku.
    ale jeśli ten komp byłby robiony od zera, to cena będzie 1000, ale raczej dularów, tak mi z głowy wyskakuje...
    plus vat
    • 45: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime20 Apr 2023
     
    @ - itguyinaction, co do ceny się to zgadzam jak najbardziej. Jednakże jeśli chodzi o dwa kopmputery w jednym, czyli Atari i jakiś pecet w nim do przeglądania internetu to po co to komu potrzebne? Jeśli już to konkretny komputer z "normalnymi" parametrami. Bo czyż nie łatwiej i taniej odpalić np. laptopa z emulatorem i masz dwa w jednym?
    • 46: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Apr 2023 zmieniony
     
    @Pecet

    Trzy cyfrową.
    ->link<-

    Nie siejmy tutaj defetyzmu :)

    Jeśli to będzie coś takiego jak Spectrum NEXT, to mnie wystarczy.
    • 47: CommentAuthortebe
    • CommentTime20 Apr 2023 zmieniony
     
    będą dwie wersje, tańsza ... bez obudowy, i normalna ... z obudową :)

    obudowa będzie najdroższym elementem ;)
    • 48: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Apr 2023
     
    Emulatory....

    Tak. Sam korzystam z emulatorów. Na emulatorach odpalam to co w latach mojej młodości było dla mnie niedostępne. Oraz to co dzisiaj jest możliwe ale nie chcę "przepłacać" Taka prawda niestety.

    Natomiast projekt RM 800 xl. To trochę inna bajka. TO COŚ chciałbym mieć.

    Oczywiście zgadzam się że cena jes tutaj granicznym parametrem.

    Mam nadzieję że autorzy projektu biorą to pod uwagę.
    • 49: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Apr 2023 zmieniony
     
    Dajmy temu projektowi szansę. Taki kredyt zaufania. Przecież doskonale znamy autorów projektu. Nie sądzę żeby robili nas w bambuko.

    Wszystko kwestia ceny. :)

    Myślę że na kanale " Borsuka " dowiemy się więcej. I tam mam nadzieję będzie się działo i testowało.
    • 50: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime20 Apr 2023 zmieniony
     
    Niech tam kosztuje i 5 tysięcy na Europę i świat, nie mam nic przeciwko, stać ich. Ale dla swoich może jakaś super promocyjna przedsprzedaż, np. dla 100 pierwszych osób, no powiedzmy dla dziesięciu, tak w ramach testów? ;-) Jakby co to pierwszy jestem w kolejce, żeby nie było. :-D