atarionline.pl Obraz z Atari na LCD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorsecon
    • CommentTime11 Aug 2011
     
    POdłączałem telewizor toshiba LCD i nie łapie obrazu widocznie nie obsługuje 50Hz.
    • 2: CommentAuthorw1k
    • CommentTime6 Sep 2011
     
    hello,
    i need help with connecting atari to lcd.. i have two atari, one have normal TV cable and second atari have S-VIDEO.. can i connect atari to lcd? with reduction maybe? thank you.. i searching good idea many years..
    • 3: CommentAuthorBluki
    • CommentTime7 Sep 2011 zmieniony
     
    • 4: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime8 Sep 2011
     
    There is no easy way for connecting Atari to LCD monitor, if there is no TV tuner built in. You would need a Scan Doubler with Composite, or better S-video input. Some of such devices are available as so called VGA-BOXes. But, they are usually cheap and quality of picture is just so-so. It is better to find a monitor with TV tuner, in this case they are equipped with Euro/Scart input. You will need some play with menu settings, to decrease "ghosts" and artifacts, caused by picture scaling from PAL resolution to monitor's native resolution. Such scaling can sometimes be slow and you may see a small delay in picture refreshing.
    • 5: CommentAuthorsecon
    • CommentTime12 Oct 2011
     
    Larek, czy masz juz info jak chodzi STE po scarcie na tym monitorze?
    Plis sprawdz bo jestem na etapie zakupu takiego włąsnie do ste.
    dzieki
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 Oct 2011
     
    Tak, zrobiłem sobie kabelek STe->RGB SCART i ten mój Funai działa na takim połączeniu. Obraz jest bardzo przyzwoity. Jest jedna mała wada, o której ktoś chyba już wspominał. Otóż TV trzeba ręcznie przełączyć w tryb PAL50 (czy jakoś tak), bo inaczej niby automatycznie się przełączy na RGB, ale obrazu nie wyświetla (jest biały ekran). Dopiero ręczne ustawienie tego jednego parametru z pilota włączy nam obraz. STe na stałe mam podłączony do monitora C=, więc nie wiem, jak się sprawuje obraz na Funai'u z różnymi grami. Te kilka gier, które uruchomiłem wyglądało bardzo dobrze.
    • 7: CommentAuthorw1k
    • CommentTime12 Oct 2011
     
    this is problem, because some model i cant find on slovak/czech trade.. i use s-video.. which lcd have s-video and i can buy it on slovakia/czech? maybe.. 9-14 small lcd.
    • 8: CommentAuthoras...
    • CommentTime13 Oct 2011 zmieniony
     
    Od siebie dodam że polecam tv/monitor:


    Używam go tylko z małym atari po s-video i z falconem po vga i rgb.

    Obraz jest super! Wybrałem go bo mam svideo i 2xscart + milion innych gniazd.. A full hd mam nadzieję że już niedługo na nim przetestuje jak dostanę supervidel-a do Falcon-a. Z laptopami po hdmi chodzi również pięknie !
    • 9: CommentAuthorsecon
    • CommentTime18 Oct 2011
     
    Larek kupiłem funaja z małego Atari po svideo chodzi trzeba było zdjąc ostrości ale jest dobrze. Natomiast STE mignie na sekunde obrazem i dalej czarny ekran. W moim chyba nie ma opcji właczania systemu pal szukam i nie ma.
    • 10:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime18 Oct 2011 zmieniony
     
    Na pilocie jest przycisk "COLOUR SYSTEM". Z "AUTO" trzeba przestawić na "PAL". Przynajmniej tak jest u mnie. Oczywiście sygnał z STe jest RGB.
    Inni posiadacze Funai'a mają chyba tak samo: ->link<-
    • 11: CommentAuthorsecon
    • CommentTime18 Oct 2011
     
    dzięki wlaśnie to znalazłem i działa obraz jest ostry i ładny, ale jest jedno ale on ma 50hz a ste nadaje 60hz i animacja nie jest taka płynna, w tosie myuszka chodzi mułowato, na innym tv jak sprawdzałem co ma 50/60hz było płynnie. Trochę mnie to wkurza.
    • 12: CommentAuthorw1k
    • CommentTime18 Oct 2011
     
    ROFL.. in slovak i cant find LCD with s-video from 50e-100e.. only 250-300euros and more.. because slovakia is like usbegistan or pakistan.. roofl
    • 13: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime18 Oct 2011
     
    Please buy in Poland, here you can find from less than 150e for 19". Slightly more for 22".
    • 14: CommentAuthorw1k
    • CommentTime18 Oct 2011
     
    but postage is to much :/ i need only 14-17" lcd..
    • 15: CommentAuthorsecon
    • CommentTime18 Oct 2011 zmieniony
     
    Pozatym obraz jest wyraxny i bardzo ostry, z małym atari chodzi idealnie. Do małego Atari polecam. Aby obraz był naprawdę dobry należy w menu ustawić Ostrość na minimum! Dodać nieco kolorów i zmniejszyć jasność. Dla atari ste tez jest dobrze oprócz trochę szarpiącej animacji. Gdyby nie ta animacja w ste to zostawiłbym go. Tymczasem zakupię Asusa 22" full hd.
    • 16: CommentAuthorsecon
    • CommentTime20 Oct 2011
     
    w1k, Small screens are not good. They have poor image quality. Larger television are better made ​​with better technology. Buy LCD TV 19 "minimum. This monitor that I bought works perfectly with atari xl / xe. The image is very sharp and stable. 19" is not too much, it's OK. For Atari xl / xe recommend Tv Lcd Funai 19".
    • 17: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime20 Oct 2011
     
    @secon: Jaki masz model tego Funai? Jak z płynnością animacji na XL/XE, scrollami.. czy występuje "tearing"?
    • 18: CommentAuthorw1k
    • CommentTime20 Oct 2011 zmieniony
     
    thank you for informations :)
    • 19: CommentAuthorsecon
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    Płynność w grach jest dobra a scrolle? chmm nie przyglądałem się.
    Co to znaczy Tearing?
    • 20: CommentAuthorsecon
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    Ale tak czy siak kupuje ten tv co podał as...
    Bo będę miał jeden tv do pieca małego i dużego atari
    • 21: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime21 Oct 2011
     
    Ach, to monitor z tunerem.. Szkoda że niedawno kupiłem nowy monitor do PC. Tylko 22 cale to trochę mało (rzecz gustu oczywiście), gdybym miał kupować coś do PC to szedłbym w 26-27 i w górę..
    • 22: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime6 Feb 2012
     
    secon i jak ten Asus się sprawuje?

    Ja znowu myślę o kupnie monitora z tunerem, tym razem o czymś większym - 26-27 cali i "badam rynek" :)
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Feb 2012
     
    Bo te panoramiczne monitory to porażka. Tylko do filmów się nadają. I to 22 cale panoramy = 17 cali normalnego (może trochę przesadzam). Porażka jeszcze raz. Ja mam 18 calowy monitor 5/4 (1280x1024) i jest WIELKI.
    • 24:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime6 Feb 2012
     
    Do PC mam samsunga P2770HD i jestem zadowolony, tylko PIP by się czasem przydał, ale będę musiał niedługo dokupić drugi monitor, bo żona montuje filmu i tylko praca dwumonitorowa załatwia wszyskie problemy przy takiej pracy.
    • 25: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime7 Feb 2012
     
    A próbowałeś może podłączyć Atari do tego P2770HD? :)
    • 26:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime7 Feb 2012
     
    Atari podłączam raczej do plazmy Panasonica ;) ale mogę sprawdzić na tym samsungu.
    • 27: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime7 Feb 2012 zmieniony
     
    @Pecus: Dzięki, byłbym wdzieczny za sprawdzenie jako to wygląda. Rozglądam się za czymś z oferty Samsunga, ale dobrze byłoby mieć wypróbowany model. Szczególnie ciekawi mnie animacja i płynność w grach, czy sprajty się nie "rwą" - taki efekt obserwuję na swoim zestawie monitor+tuner zewn.
    • 28:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime8 Feb 2012
     
    Samsung 51d6900 - plazma
    - Atari ST - podłaczone przez Euro - obraz piekny i kolorowy
    - Atari 65XE - podłączone kabel antenowy - obraz kolorowy i bez smuzen - Montezuma przepiekna - kolory nieco przeklamane, ale to raczej na plus - widać nawet prawie czerwony

    Po przesiadce z 42 cale LCD - OGROMNA poprawa - az chce sie grać
    Do starych sprzetow zdecydowanie polecam PLAZMY.
    • 29: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime8 Feb 2012 zmieniony
     
    @hospes: Dzięki:)

    Szukam czegoś, co zmieści mi się na biurku, będzie jednocześnie dobrym monitorem do PC ze względu na oszczędność miejsca. Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości takiego rozwiązania. Myślałem o LG 26 lub 27 cali z wbudowanym tunerem tv, ale po przykrym doświadczeniu z mniejszym LG M227WDP (kiepskiej jakości obraz z PC, nieostre czcionki nawet przez DVI) boję się LG i zastanawiam się nad alternatywą w przedziale do max. 1400 zł.

    Fajną sprawą byłoby stworzenie listy niedrogich Atari-friendly monitorów/telewizorów LCD.

    Jeśli ktoś używa monitorów/telewizorów z XL/XE (lub ST), byłbym wdzięczny za podzielenie się wrażeniami. Może skorzysta więcej osób.
    • 30:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Feb 2012
     
    51" i Atari65XE? To chyba pixel ma wielkość 10 cm (albo i lepiej). Naprawdę nie rozumiem jaka przyjemność grać na takich wielkim big screenie.
    Ja tam do starych sprzętów zdecydowanie polecam stare sprzęty. A najlepszy obraz z małej Atarki był chyba na zielonym Neptunie :) (ale to może przez sentyment).

    Pozatym już wałkowana była sprawa porażki 50Hz->60Hz, może przy małym Atari nie jest to aż tak widoczne, ale np przy ultrapłynnym scrollingu z Amigi AGA jest to widoczne. Przypuszczam więc, że już na ST niektóre przesuwane rzeczy nie wyglądają tak jak trzeba.

    No chyba, że dłuższy czas wygaszania plazmy jakoś cudownie maskuje tę 10Hz niedogodność.
    • 31:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime8 Feb 2012
     
    Z plazmą jest tak (przynajmniej w przypadku Panasonica), że jest coś takiego jak rozdzielczość statyczna i dynamiczna. Dobrej klasy TV LCD (przy wyłączonych "polepszaczach" obrazu) osiąga poziomą rozdzielczość dynamiczną (czyli obrazu ruchomego) około 350-400 pikseli, a plazma powyżej 1000 (większa jest po prostu niemierzalna). Najwyższej klasy LCD z włączonymi polepszaczami jest w stanie osiągnąć około 800 pikseli.
    Oczywiście statycznie (przy zdjęciach i nieruchomym obrazie) jest to zawsze 1920 pikseli.

    Tylko że o tym producenci nie piszą :)
    • 32:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime8 Feb 2012
     
    Zawsze wydawało mi się, że obraz ruchomy składa się ze statycznych klatek :)
    • 33:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Feb 2012
     
    @Pecus zaciekawiło mnie co napisałeś.
    Rozumiem to w ten sposób, że po prostu rozdzielczość wyświetlania (nazwijmy to tak) jest pogarszana przez długie wygaszanie punktów przy LCD, przez co w statyce jest ok, ale przy dynamice mamy wizualnie niższą rozdziałkę. Plazmy, dzięki krótszym czasom reakcji są pozbawione praktycznie tej bolączki. Dobrze zrozumiałem?

    Z innej beczki - komu przeszkadza nieco dłuższe wygaszanie pixeli przy graniu na TV LCD? Mamy przecież za darmo lekki motion blur :D
    • 34: CommentAuthorw1k
    • CommentTime16 May 2012
     
    800xe 320kb ram, some mods (problem with vertical lines) on DELL U2211H.. :/

  1.  
    Looks a little bit panoramic :)
    • 36:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime16 May 2012
     
    W1K possible if you use S-video -> VGA / HDMI converter you will get a much better picture (if your TV have not an EURO-socket)
    • 37: CommentAuthorw1k
    • CommentTime16 May 2012
     
    i use lcd and s-video - vga converter..
    • 38:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime16 May 2012
     
    is there resolution selector? and lcd have an option "use 4:3 format" ?
    • 39: CommentAuthorw1k
    • CommentTime17 May 2012
     
    yes, of course.. its problem with mods into atari.. i dont know how fix it..
    • 40:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime17 May 2012 zmieniony
     
    I've just installed Ultramod XE on my computer, and connected via SCART and realised that there is no signal through video composite, of course it was mentioned in instruction :). Anyway I want to buy S-video-VGA converter because my TV does not support s-video. What would be the best converter on market that will provide good picture?

    I add that on my PC TV tuner picture is ok, but not to sharp, and I tried many settings.
    • 41:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime17 May 2012
     
    String, i have picture just like you. I think that is ideal for retro-feeling - sharpest pixels doesn't match for 8-bits.

    W1k: Probably a comb filter is the problem, try to reduce/switch off "sharpness" in lcd.
    • 42: CommentAuthorw1k
    • CommentTime18 May 2012
     
    maw: thats no problem about lcd.. :) that same lines i have on crt.. its something bad with mods..
    • 43: CommentAuthorw1k
    • CommentTime15 Jan 2013
     
    Sencor SLT 1613 DVBT - s-video, vga, hdmi, scart, tv..

    • 44: CommentAuthorbaton
    • CommentTime16 Jan 2013
     
    Witam, chciałem zapytać czy 130XE lub A1200 przy pomocy tego: ->link<- wyświetli dobry obraz na: LCD Lenovo lub CRT Flatronie F700B ?
    • 45: CommentAuthorBluki
    • CommentTime16 Jan 2013
     
    Z danych technicznych wnioskuję, że nie.
    "Regeneracja częstotliwości odświeżania obrazu 60-75Hz". Najprawdopodobniej będzie szarpało obrazem przy przesuwie poziomym.
    • 46:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime16 Jan 2013 zmieniony
     
    @Bluki: niekoniecznie. Jeśli urządzenie jest dobrze zaprojektowane, to nawet płynne wyświetlanie scrolli będzie w porządku.

    Używam innego konwertera: ->link<- . Działa idealnie z każdym LCD, a przesuw poziomy wygląda nad wyraz dobrze (kto był na SV2k12 i widział mój konwerter w akcji przy wyświetlaniu skaczącego po całym ekranie scrolla w The Top #2, ten może to potwierdzić). :)

    Zdjęcie przedstawia poprzednią wersję modelu; obecna ma inny pilot.
    • 47:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Jun 2013
     
    Jest taki monitorek cofania 3.5 cala do kupienia w cenie 100 zł.
    Rozdzielczość 320x200 2 wejścia. Zanabyłem i niestety:
    - efekt - kolory jak w kaleidoskopie
    - brak synchronizacji pionowej (obraz powoli przesuwa się do góry)

    Podobne jest to do efektu, jaki uzyskałem podłączając Atari do framegrabbera EASYCAP z tym, że ten nie gubił synchronizacji.

    Natomiast z raspberry pi działa wyśmienicie.
    • 48: CommentAuthorDooku6
    • CommentTime28 Jun 2013
     
    @jhusak: Czy można spytać, jaki to był model monitora cofania?

    Jest to ciekawy temat, bo na rynku są przeróżne tanie rozwiązania tego typu - od 2.5 do 7 cali. Nie wiem, w jakim stopniu różnią się od siebie, natomiast zastanawiam się nad przetestowaniem kilku takich urządzeń.
    • 49:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Jun 2013 zmieniony
     
    Hehe model :)
    jest taka strona dx.com, i tam mają te monitorki w cenie 24 dolce za sztukę z DARMOWĄ WYSYŁKĄ DO POLSKI. Ja zakupiłem:
    ->link<-

    Tylko mnie zrobili na 4 dołki bo tak naprawdę zakupiłem model 640x480, a dostałem 320x240, ale pal sześć.

    Sam obraz jest bardzo dobrej jakości, ale niestety nie z Atari.

    Z ciekawostek pobiera toto niecałe 200 mA. przy 12V (ok. 160 mA), co daje 2 W poboru. Z napięciem można zejść do 5V, ale przy 4.6-4.7 się wyłącza, a i obraz zaczyna być kaszasty. W środku jest dioda zabezpieczająca, któr można wyjąć i pewnie spoko na 5V pójdzie, wtedy pobór mocy to nieco ponad 1W.
    • 50: CommentAuthorDooku6
    • CommentTime30 Jun 2013
     
    Dzięki. Myślę, że ta informacja przyda się osobom, które będą chciały np. wykorzystać Raspberry Pi do emulacji Atari.