atarionline.pl Archiwa i sprawy około-tematu :) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Nov 2009
     
    Kaz, pytanie. Czy zawartość archiwów, np.z grami musi zawierać pliki o długich nazwach? Powodem mojego pytania jest fakt uciążliwości przenoszenia czegoś takiego w jednym kawałku na HDD w Atari. Zassałem właśnie aktualne archiwum i zastanawiam się, czy zmienić nazwy pluginem do TotalCMD i niczego z tego później nie wiedzieć, czy zmieniać ręcznie nazwy dla 12459 plików :) Chciałem zauważyć, iż na Atari nazwy składają się z 8 znaków +ext a pliki przecież przeznaczone są dla Atari a nie przede wszystkim głównie dla pieceta, jak by to wynikało z nazewnictwa ;)- .. .tak się po prostu zastanawiam, bo temat ten nie daje mi spokoju od dawna :)
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime21 Nov 2009
     
    Pin, ale obrazy dyskietek i pliki XEX (nie EXE!) są przeznaczone dla... emulatorów na piececie.
    Co wcale im nie przeszkadza być odczytywanym w Atari dzięki np. SIO2SD, który potrafi czytać trochę więcej niż 8 znaków + ext. Przy używaniu HDD to faktycznie może być problem, ale przy korzystaniu z SIO2SD wolę mieć nazwę pliku "The Last Starfighter", którą SIO2SD wyświetli na ekranie bez problemu niż mało znaczące "LASTSTAR.EXE".
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Nov 2009
     
    .. a czym rozni sie XEX od EXE w przypadku pliku wykonywalnego dla ATARI?? Nadmienie, ze jedynie rozszerzeniem - i tylko dlatego, by nie probowac przypadkiem uruchomienia pliku wykonywalnego EXE z Atari - na piececie. Sio2sd jest urzadzeniem mniej typowym dla Atarki, niz dysk podlaczony poprzez PBI/ECI, jakos kiedys nikomu nie przeszkadzalo, ze przez 20 lat pliki mialy forme 8+3 :) "LastStar.EXE" jest jak najbardziej czytelnym opisem.
  1.  
    Faktycznie problem występuje także podczas "tworzenia" dyskietek gdzie ciągle trzeba zmieniać nazwy plików. Niby można ręcznie poprawic to zaledwie kilka plików ale gdyby trzymać się formy 8+3 problem by zniknął.
  2.  
    Pliki xex różnią się chyba czymś więcej ni z tylko rozszerzeniem bowiem z odpaleniem niektórych plików xex na real sprzęcie są problemy. Z tego co wiem to emulator traktuje je w specjalny sposób, nawet wczytywanie jest szybsze.
    • 6: CommentAuthorVidol
    • CommentTime21 Nov 2009
     
    xexy niczym sie nie roznia od atarowskich com'ow, to sa te same pliki. Problemy wystepuja gdy plik wczytuje sie w obszar dosa lub pod loadera z sio2pc, a szybsze wcztywanie na emulu spowodowane jest wlaczeniem opcji SIO path
    • 7:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime21 Nov 2009 zmieniony
     

    Pin:

    Nadmienie, ze jedynie rozszerzeniem - i tylko dlatego, by nie probowac przypadkiem uruchomienia pliku wykonywalnego EXE z Atari - na piececie.


    Oczywiście, że tak. A po co nam atarowskie pliki na pececie? Ano, żeby używać np. z emulatorem. A jak tak, to zdecydowanie czytelniejsze są długie nazwy.

    jakos kiedys nikomu nie przeszkadzalo, ze przez 20 lat pliki mialy forme 8+3


    e tam, zawsze mi to przeszkadzało. A i chyba nie tylko mnie, bo już w DOS II+/D próbowano ominąć te 8+3 i zrobiono obsługę nazwy składającej się z 11 znaków. Niby takie 8+3, ale trochę ulepszone :). A i niektóre loadery do gier potrafiły tworzyć menu z długimi (jak na potrzeby Atari) nazwami.

    Długie nazwy mogą być denerwujące. Wiem, bo miałem swojego czasu (a nawet nadal mam) SIO2IDE z kartą CF, gdzie obsługa długich nazw jest niezbyt ciekawa. Dlatego też próbowałem zmieniać nazwy i wymyślać do nich 8 znakowe skróty. Po kilku miesiącach ni w ząb nie mogłem odgadnąć niektórych nazw ;). Z prawdziwymi dyskietkami tego problemu nie było, bo zawsze na dyskietce była naklejka z pełną nazwą gry, więc skrócona nazwa w menu była do przełknięcia.
    • 8:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime21 Nov 2009
     
    Ja uważam, że długie nazwy są OK. Jakoś nie wyobrażam sobie przegląać ponad 12K plików w poszukiwaniu gry, której nazwa jest dziwnym zlepkiem znaków. To byłby absurd. Jak zauważył larek SIO2SD normalnie obsługuje wszystko jak trzeba i o to chodzi :) A że z HDD sa problemy, cóż... może czas na nowego DOS-a z obsługą FAT i długich nazw? Swoja drogą najprostszym rozwiązaniem jest numerowanie plików i wydrukowanie sobie spisu :)))
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime21 Nov 2009
     
    FAT? Nie ma lepszych systemów plików? Nawet Sparta ma lepszą organizację.
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Nov 2009
     
    Alex :) - z HDD nie mam problemów, oraz problemów nie mam z faktem organizacji nazw na Atari w postaci 8+3. Dodatkowo, jak też słusznie wspomniał Mono, format Sparty X jest o wiele bardziej rozwojowy, niż FAT :).

    .. i tak dorzucę następną swoją obserwację - zassałem dla odmiany kilkadziesiąt plików dla STe (pouet) .. i okazało się, że oprócz 3-4 obrazów ISO chyba wszystko, co dla STe było nazwane klasycznie, czyli jak wspominałem 8+3. Dodam, iż wszystko było jak najbardziej czytelne i zrozumiałe.

    I na koniec niejako;- pliki są przeznaczone raczej dla Atari przede wszystkim, a nie dla emulatora w pierwszej kolejności, lecz niestety trzeba się na każdym kroku wręcz użerać ze zmianami nazw, a rąbankę z niespełna trzynastoma tysiącami plików należało by sobie po prostu odpuścić :)
    • 11:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime22 Nov 2009
     
    Pisząc o obsłudze FAT miałem na myśli format obsługujący długie nazwy plików. Szczerze mówiąc mam serdecznie dość systemu 8.3 - ile można... Dlaczego na Atari nie może być systemu plików z długimi nazwami oraz małymi i dużymi znakami? Komuś by to przeszkadzało? Ja bym się cieszył :-)
    • 12: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Nov 2009
     
    @Alex: ->link<-
    Nigdy tego nie używałem :) Ale wygląda na dość archaiczny. Choć używa np. klastrów, jak DOS XE.
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Nov 2009 zmieniony
     
    .. jeśli będzie to rozwinięciem formatu SpartaDOS - nie mam nic na przeciw by dłuższe nazwy były wspierane przez ten właśnie dos. Na razie bazuje jednak tylko na tym, co oferuje mi 8-bit oprogramowanie :). Istnieje o tyle o ile prawdopodobieństwo, że format SDX będzie rozwijany (#daj_boże) - chodzi o powiększenie maksymalnego rozmiaru partycji powyżej 32MB, więc dodanie nowej funkcjonalności w ramach zdrowego rozsądku, oraz analizy tematu być może warte jest podjęcia trudu :)
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Nov 2009
     
    Panowie, nie ma sie o co klocic. Znajdzie sie miejsce na serwerze zarowno dla plikow nazwanych po "pecetowskiemu" jak i po "atarowskiemu"

    Pin - przemianuj te wszystkie pliki z bazy na nazwy 8+3, podeslij, a ja umieszcze na serwerze dla pozytku wszystkich osob.
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Nov 2009
     
    :) - jest tego trochę :P - jakieś około - mniej więcej 12459 plików w przypadku gier :D
    • 16:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Nov 2009
     
    Ja sobie kiedyś myślałem, że fajnie byłoby, gdyby był jeszcze katalog z pojedynczymi plikami gier, a nie ze różnymi wersjami jednej gry. Należałoby wybrać z kilku istniejących wersji w bazie ten, który (najbardziej) odpowiada oryginalnemu wydaniu i tylko on byłby dostępny. Często denerwuje mnie, jak uruchamiam grę i okazuje się, że jest to jakiaś wersja z dziwnym loaderem, albo wycięte są jakieś napisy i/lub zastąpione czymś innym, lub różni się tylko sposobem ładowania, bo plik jest skompresowany (w dobie hdd i sio2coś_tam taka kompresja jest zbyteczna, bo czas wczytywania + czas dekompresji > czas normalnego ładowania).

    Tylko nie piszcie, że mam sobie przeglądać te 12tys. plików... :)
    Tak tylko marzy mi się ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Nov 2009
     
    Pin - nie szkodzi, nie od razu Krakow zbudowano :). Nie musisz podsylac od razu 12 tysiecy plikow, zrob na przyklad wszytkie pliki w katalogu na litere A.

    Larek - przegladnij pliki na litere A. Taki katalog tez zmiesci sie na serwerze. Od czegos trzeba zaczac realizacje wlasnych marzen, nie? :)
    • 18:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime23 Nov 2009
     
    Czekajcie, czekajcie. Dublowanie plików jest bez sensu. Zastanawiam się właśnie, jak to można sprytnie zrobić, wykorzystując maskowanie nazw plików przez HTTP (w nagłówku można zadeklarować inną nazwę niż faktyczna).
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Nov 2009 zmieniony
     
    Wyciąć samogłoski?
    Niektóre starożytne języki używały TYLKO spółgłosek... :)
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Nov 2009
     
    Cosi - poczekaj spokojnie. Po co wymyslac system, skoro i tak nie ma do niego zadnego materialu wejsciowego? Jak Pin przerobi literke A to zapozna sie z praktycznymi problemami takiego nazewnictwa jak zaproponowal, znajdzie rozwiazania dla tych problemow i podesle pliki z przerobionymi nazwami. Wtedy bedzie dobry moment :).
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Nov 2009
     
    .. w sumie rozwiązanie jest proste. Spróbuję do skróconych wersji nazw plików dołączyć plik TXT z nazwą w pełnym wymiarze - zawsze można dopisać cokolwiek więcej niż mieści się w /długiej nazwie/ i będzie to nie mniej czytelne, oraz użyteczne - wydaje mi się :)
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Nov 2009
     
    Czyli juz odkryles pierwszy problem :). Nie wystarcza same pliki, ale jeszcze trzeba do nich opis...
    • 23: CommentAuthorrekk
    • CommentTime1 May 2012
     
    Pobrałem archiwa utworzone 01-05-2012 (gry, dema, użytki), jednak brakuje w nich plików dodanych w kwietniu do bazy. Wielkość pobranych plików jest identyczna jak z 1 kwietnia, dlatego sądzę, że automat do archiwizacji jest wadliwy.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 May 2012
     
    Rekk - dzieki za raport, przesylam Zydze do sprawdzenia, co jest nie tak.