atarionline.pl Last Party 2024 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Mam jedno pytanie - gdzie jest patostream?

    Miło by było się wczuć w klimat tym, którzy niestety nie mogli dojechać :)
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    stream bedzie pewnie tylko z wazniejszych wydarzen
    • 3: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Na kanale Vasco Tristesse ->link<- pojawiły się jak na razie 2 livestreamy (i tak jak napisał Tebe - były to konkretne punkty programu).

    Oficjalne otwarcie:



    Tekblast game compo:

    • 4: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    i se poogladali :(

    This video has been removed for violating YouTube's policy on nudity or sexual content
    • 5: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime6 Jan 2024 zmieniony
     
    U mnie smigaja, moze kliknales w jakiegos phuba z ulubionych;- P
    [poprawili film juz]
    • 6: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    leci stream, Bocianu i aNode:
    • 7:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    o której będą kompoty?
    • 8: CommentAuthormlc
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    o 20-tej
    • 9: CommentAuthorw1k
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    very interesting talking about anode
    • 10: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Kapitalne rozwiązanie ten aNode, nie mogę się doczekać kiedy go przetestuje
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2024 zmieniony
     
    dobre, choć całe aNode wolałbym mieć jednak na hdd, było by to znacznie szybsze i jak dla mnie było by lepszą opcją by mieć możliwość np. zassać z sieci plik z możliwością zapisu u siebie lokalnie.

    Co do edytora pod kompilator, to słuszna była uwaga od publiczności by była opcja na edytor 80 znaków w linii (np. vbxe). No i edycja plików txt na serwerze może być problematyczna w połączeniu z tym UDP, zresztą nie tylko to. Mając stabilne łącze do netu testowo na niecałe 4MB upload'u miałem kilkanaście błędów zapisu danych (na serwer Bociana)..

    Pytanie teraz - czy jest możliwość, by FN działał (w przyszłości) w oparciu o TCP/IP?
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 Jan 2024 zmieniony
     
    Coś jest nie tak z dźwiękiem w strumieniu. Brzmi i zachowuje się, jakby coś nie stykało w gnieździe.
    • 14:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Szkoda że aplauzów z sali nie słychać, jak i czat wyłączony :(
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Generalnie miałem się nie wypowiadać, ale jednak nie wytrzymałem :)

    Biorąc pod uwagę stream, to współczuję wszystkim autorom muzyczek, jak i wszystkim, którzy zdecydowali się na udźwiękowienie swoich prac. Panowie organizatorzy. Masakra. Rozumiem też, że coś może pójść nie tak i z takich sytuacji wyciąga się wnioski i likwiduje problem następnym razem, ale - powielacie swoje błędy po raz bodaj trzeci wykazując brak podstawowej wiedzy i kompetencji - szczególnie w temacie dźwięku. Żenada. No i przypominam, że za moimi plecami mieliście zawsze dużo do powiedzenia (np. LOST). No to pokazaliście teraz klasę.

    a te zakłócenia idące na obrazie z Atari od dołu do góry, to przetwornica impulsowa z jakiegoś laptopa najczęściej, miałem taką do Dell'a ;)
    • 16: CommentAuthorTiger
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Było co oglądać, spoko compo. Tylko coś tak z dzwiękiem bylo dziwnie. Brak czatu na YT - tego się nie wybacza!!!! XD
  1.  
    Stuff: ->link<-

    Uczestnicy mogą głosować jeszcze do północy. Ogłoszenie wyników jutro o 10:15.

    W międzyczasie można już zapisać się na kolejną edycję. Tym razem będziemy się bawić nietypowo, bo aż do poniedziałku: ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime7 Jan 2024
     
    Gameplay - Dungeon Adventurer:
    • 19:
       
      CommentAuthorzbylu
    • CommentTime7 Jan 2024
     
    I kolejna gra - Last Party Boxing
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2024 zmieniony
     
    Moja prezentacja materiałów reklamowych P.Z. Karen z lat 80 (w tym nudity) spowodowała, że YouTube wyłączył streaming i zablokował możliwość nadawania. Na szczęście udało się chłopakom z tego wytłumaczyć i nagranie jest już na YT dostępne :)

    PS. Party fajne, dobrze się bawiłem, miód i wino piłem, dźwięk był dla mnie ok, obraz również - wszystko widziałem :)

  2.  
    Niestety, jest tylko do momentu aż nas wycięli. Ale mamy nagranie i niedługo je umieścimy po małej cenzurze.
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2024
     
    Vasco - potwierdzam, ale ucięte jest zaledwie kilka ostatnich minut, więc tragedii nie ma :D

    PS. Dziękuję Aspenowi za nagrywanie i obsługę, też mówił, że wkrótce zmontuje pełną wersję i w lepszej rozdzielczości.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Jan 2024
     
    Kompletne wyniki:
    • 24: CommentAuthorlzd
    • CommentTime7 Jan 2024
     

    VascoTristesse:

    Tym razem będziemy się bawić nietypowo, bo aż do poniedziałku: ->link<-

    Jak zawsze przyjadę w czwartek, więc będziemy bawić się 5 dni. ;-)
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2024 zmieniony
     
    Jednak ostatecznie film z materiałami P.Z. Karen zniknął z YT.

    PS.
    Teraz cała nadzieja w koledze Aspenie, który całość nagrał. Gdyby jednak problemy się powtórzyły z YT, to będę prezentację przedstawiał na kolejnych spotkaniach/zlotach - nie jest to długie, a myślę, że ciekawe.
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Jan 2024
     
    A jak skomentujecie "VBXE gfx compo" ?
    • 27: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Jan 2024
     
    w następnej edycji Vasco poprosi absolwentów szkoły informatycznej o napisanie interka :)
    • 28:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime13 Jan 2024
     
    :D
    • 29:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    w następnej edycji Vasco poprosi absolwentów szkoły informatycznej o napisanie interka :)

    Czasy się raczej zmieniły. Pewnie poproszą ChatGPT więc tylko przyklepią ten kod... ;D
    • 30: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    ktory chja zrobi, mozesz sprawdzic;)
  3.  
    Dracon: a jak Ty skomentujesz?

    tebe: Ja już generuję wszystkie kombinacje bajtów do 256B ;)
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    Dracon - dla mnie VBXE compo było ok. Ciekawy eksperyment, który jak wszystko - ma zalety i wady. Jak ktoś się koncentruje na wadach to zobaczy tylko wady, jak ktoś ma dobrą wole to zobaczy przede wszystkim zalety - zależy więc od punktu widzenia. Nie było akurat tyle prac na kompotach, żeby zabrakło czasu na taki eksperyment, a była to jakaś nowość.

    Nawet, jak się komuś nie spodobało, to i tak było lepiej niż poprzednio, gdy w VBXE były wystawione czarno-białe grafiki, które nie wymagały VBXE i powinny iść w zwykłym GFX compo, ale tam by zajęły odległe od podium miejsca, a ze względu na brak innych prac w VBXE compo, zajęły "pierwsze miejsca" i odebrały nagrody :)
    • 33: CommentAuthorslaves
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    Straszne.
    • 34: CommentAuthorpigula
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    Na VBXE compo wystawiane były prace tylko uczniów, nie widzę w tym nic złego. Można przecież stworzyć na tego typu inicjatywy osobną kategorie. Scena małego Atari raczej od takich pomysłów się nie powiększy... bo umówmy się, kto z aktualnych licealistów ma w domu Atari?!!
    • 35:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    No właśnie. Z jednej strony doceniam prace uczniów, to jest spoko, dałem im wszystkim wysokie oceny, a i same prace były niczego sobie. Jednak pytanie jest o to co piguła powyżej zauważył: czyli jak to wpłynie na scenę Atari? Czy dokładanie tony prac konkursowych tylko po to, żeby było ich dużo ma w ogóle sens? Konkurs prac na VBXE trwał zdecydowanie najdłużej ze wszystkich konkursów. Wolał bym oglądać dema, intra, czy gry, albo posłuchać muzyczek. Większość tych prac VBXE to były konwersje prac wykonanych na pececie i następnie przekształconych na format VBXE. W taki sposób można by w pół godzinki wygenerować 10x tyle tych prac i oglądać to całą noc. Ja nie jestem uczestnikiem zlotów od lat, byłem raptem na kilku, ale czy faktycznie zaprawieni w boju Atarowcy chcą takiego kierunku rozwoju sceny? Może się mylę, poprawcie mnie, ale mi się osobiście wydaje że chyba nie...

    Idę o zakład, że większość osób, które wzięły udział w tym konkursie, nie mają zielonego pojęcia o Atari. Przykładowo nawet jeśli im wyjaśniono dokładnie na czym to Atari polega, to jestem przekonany, że nie widzą nawet zbyt dużej różnicy między możliwościami stockowego Atari i VBXE, bo jedno i drugie na miarę dzisiejszych czasów są prymitywne na podobnym poziomie. My patrząc od strony stocka widzimy w VBXE morze możliwości, ale ktoś współczesny patrząc na VBXE widzi mega ograniczony prymityw, niewiele odbiegający od stockowego Atari. Z jednej strony chyba fajnie jest jeśli na scenę wchodzą jakieś nowe osoby dokładając coś od siebie i podtrzymując/rozwijając ideę sceny. Z drugiej strony dopychanie w to ludzi z tematem niezwiązanych, w moim odczuciu robi tylko jakiś taki "obcy" wypełniacz. Mi się to kojarzy trochę z daniem, w którym mamy pyszne mięsiwo z sosem i przyprawami, a potem ktoś dokłada do tego por, który jako wypełniacz ma spowodować żeby dania było więcej. Można tak zrobić, do pewnego momentu będzie wszystko ok, ale kiedyś przyjdzie moment, że w konkursie na pyszne mięsiwo ktoś wystawi już tylko sam por i wtedy zaczną się ludzie zastanawiać dlaczego właściwie konkurs nazywa się, że jest na mięsiwo, skoro mięsiwa w tym za bardzo nie było?
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2024
     

    Mq:

    Konkurs prac na VBXE trwał zdecydowanie najdłużej ze wszystkich konkursów. Wolał bym oglądać dema, intra, czy gry, albo posłuchać muzyczek.


    Tylko, że tego, co byś wolał to w kompotach nie było, więc to nie była alternatywa. Alternatywa była tylko taka:
    a) obejrzeć wyłącznie prace demoscenowców (30 minut),
    b) obejrzeć prace demoscenowców i prace licealistów (60 minut).

    Mnie osobiście to nie przeszkadzało, że pół godziny z kilkudniowej imprezy będzie poświęcone twórcom poza-demoscenowym udającym demoscenę. To się pewnie i tak nie przyjmie, więc fajnie było doświadczyć takiej ciekawostki.
    • 37: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jan 2024
     
    z tym VBXE to wrzucacie wszystko do jednego worka

    to co widzieliście to tryb bitmapy VBXE (Overlay), 256 kolorów, taki odpowiednik VGA z dawnych czasów, gdyby ktoś się mocniej postarał to nawet i 1024 kolory na jednym ekranie, no ale w pliku Windows BMP informacji o mapie kolorów się nie zapisze

    kolejnym trybem byłoby wykorzystanie samej mapy kolorów + tryb znakowy albo bitmapy ANTIC-a wtedy możemy mieć co najwyżej 3 różne kolory spośród 4 sąsiadujących ze sobą pikseli (160x192), albo 2 (320x192)

    teraz gdyby ktoś narysował dla VBXE+ANTIC z mapą kolorów, a ktoś inny w trybie VBXE (Overlay) bitmapy, to uważacie że będzie uczciwe zestawienie tych dwóch prac i wrzucenie ich do jednego wspólnego worka pt. 'VBXE' ?
  4.  
    Next year: GIF-87a competition. Convert any 16M / true colour gfx you find on the internet into 256-colour GIF. The best looking conversion and the fastest AI wins ;-)

    Well, on a similar subject, meaning this is completely subjective - I am not a fan of 256 Byte (or less) intros and always delete them. Instead I prefer 16KB intros with several effects and also love 64K and 128K demos with several parts and lots of effects. (On the other hand, the 1MB demos have already become too long and too boring for me, due to long loading times and quite often one or two effects eating up all the extra memory.)

    I am old, I love old Ataris and I also love old school intros (16KB) and old school demos (requiring 64KB and 128KB RAM). Hopefully these old school intros and demos will come back someday...

    Thus my proposals would be:

    Demo/Intro compos:
    - 16K intro compo (max. filesize: 16.384 Bytes)
    - 64K/128K demo compo (max. 64K/128K RAM)
    - XRAM demo compo (192K-1088K demo compo)

    Sound compos:
    - chip sound compo, sound no longer than 3 - 5 minutes, in mono or stereo (A8 tracker like CMC, TMC, MPT, etc. or PC tracker like RMT); max. 64K RAM; Pokey-only;
    - sample/digi/... compo, sound no longer than 5 minutes, in mono or stereo (MOD, NEO, DIGi, SaMPle, GTIA, etc.), max. 1088K RAM; Pokey or GTIA or Covox;

    GFX compos:
    - standard A8 chip-set gfx (Antic/GTIA, 8Bit), max. 64K RAM;
    - enhanced gfx with Maria chip (still 8Bit), max. 64K RAM;
    - down-sized gfx with TIA chip (from VCS 2600, yes 8Bit), max.64K RAM (for fun this could be limited to 128 Bytes of RAM):

    Game compos:
    - games that run with 64K/128K RAM (released as XEX files -or- ATR images)
    - games that run with more than 128K RAM (released as CAR files/images)

    Too bad that (extremely low) size coding is "the (s)hit" right now. Hopefully this will change tomorrow or the day after tomorrow... ;-) As said before, this is highly subjective, purely based on my opinion and does not meet the regulations of the organizers or anyone else than me.
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2024
     

    TeBe:

    teraz gdyby ktoś narysował dla VBXE+ANTIC z mapą kolorów, a ktoś inny w trybie VBXE (Overlay) bitmapy, to uważacie że będzie uczciwe zestawienie tych dwóch prac i wrzucenie ich do jednego wspólnego worka pt. 'VBXE' ?


    TeBe, a jak ktoś programuje obrazek na pececie w G2F, a ktoś rysuje w trybach natywnych Atari w Koali to będzie to zestawienie uczciwe po wrzuceniu do jednego worka "Atari GFX Compo"? :)

    (było tak na jednym z poprzednich Silly Venture, ładna praca Sonara rysowana na natywnych Atari z kretesem przegrała z kolorowymi obrazkami G2F).
    • 40:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Jan 2024 zmieniony
     

    Vasco:

    Dracon: a jak Ty skomentujesz?

    Nie będę ukrywać, że mnie to nie powaliło. Zabrakło choć skromnej selekcji... Z tych kilkudziesięciu prac podobały mi się tylko ze 2 lub 3. :|


    Mq:

    czy faktycznie zaprawieni w boju Atarowcy chcą takiego kierunku rozwoju sceny? Może się mylę, poprawcie mnie, ale mi się osobiście wydaje że chyba nie...

    Idę o zakład, że większość osób, które wzięły udział w tym konkursie, nie mają zielonego pojęcia o Atari. Przykładowo nawet jeśli im wyjaśniono dokładnie na czym to Atari polega, to jestem przekonany, że nie widzą nawet zbyt dużej różnicy między możliwościami stockowego Atari i VBXE, bo jedno i drugie na miarę dzisiejszych czasów są prymitywne na podobnym poziomie. My patrząc od strony stocka widzimy w VBXE morze możliwości, ale ktoś współczesny patrząc na VBXE widzi mega ograniczony prymityw, niewiele odbiegający od stockowego Atari. Z jednej strony chyba fajnie jest jeśli na scenę wchodzą jakieś nowe osoby dokładając coś od siebie i podtrzymując/rozwijając ideę sceny. Z drugiej strony dopychanie w to ludzi z tematem niezwiązanych, w moim odczuciu robi tylko jakiś taki "obcy" wypełniacz. Mi się to kojarzy trochę z daniem, w którym mamy pyszne mięsiwo z sosem i przyprawami, a potem ktoś dokłada do tego por, który jako wypełniacz ma spowodować żeby dania było więcej. Można tak zrobić, do pewnego momentu będzie wszystko ok, ale kiedyś przyjdzie moment, że w konkursie na pyszne mięsiwo ktoś wystawi już tylko sam por i wtedy zaczną się ludzie zastanawiać dlaczego właściwie konkurs nazywa się, że jest na mięsiwo, skoro mięsiwa w tym za bardzo nie było?

    Dokładnie!

  5.  
    Tak, YT przywrócił film, a potem znowu usunął :(

    Na VBXE nie były tylko prace uczniów. Dwie grafiki przesłali scenowcy. Zajęły 6 i 9 miejsce. Skoro uczniowskie nie powaliły, to lepsze byłoby compo z 2 pracami? Ważne, że od "naszych"?

    Czy scena się przez to powiększy? Nie wiem. Czy, gdyby nie było tej inicjatywy, to by się powiększyła? Na pewno nie. Więc warto było spróbować. Może, jeśli nikt z uczestników, nie zasili demosceny Atari, to może spróbuje sił na innej platformie? Nadal brzmi jak zysk a nie strata.

    Na pewno powstało co najmniej kilka dobrych prac. Na pewno poziom był wyższy niż w poprzednich latach.

    Te prace nie były dołożone, żeby było ich dużo. One zaczęły przychodzić w piątek i sobotę dopiero. Chyba nikt nie wiedział ile ich się pojawi. Brałem pod uwagę, że nie przyjdzie nic. Za sukces uznałbym 5. Dużą robotę zrobiła jedna szkoła a konkretnie dwoje nauczycieli, którzy najprawdopodobniej poświęcili swoje lekcje na rysowanie na compo. Uważacie, że należy im powiedzieć, że wara od naszych zlotów? Wydawało mi się, że demoscena jest otwarta na nowych ludzi.

    Oczywiście, że grafiki były wykonane na pececie. Tak samo jak zwycięskie prace z ostatnich lat wykonane G2F.exe. Gdy ponad 20 lat temu upierałem się, że do compo powinny dopuszczane tylko prace wykonane na prawdziwym Atari, to byłem w mniejszości i w końcu uległem.

    Już padło, że to nie jest tak, że nie będzie tych VBXE to będą w zamian dema. Tak to nie działa :(

    Pewnie ci uczniowie nie mieli zielonego pojęcia o Atari. Ale możliwe, że się o nim właśnie dowiedzieli. Że to nie tylko fajne logo na koszulki, w których chodzą starzy ludzie. Że nadal są wariaci, którzy coś robią na ten komputer i że oni też mogą! Zrobili pierwszy krok. Może zrobią drugi i wszyscy na tym skorzystają? A jeśli nie, to nic na to nie poradzimy.

    Fragmentu z mięsiwem nie zrozumiałem, sorki :(

    Fanów selekcji jest tylu co antyfanów. Uważam, że jeśli to _możliwe_, należy pokazać wszystkie zgłoszone prace. Jednocześnie wydaje mi się, że 30 prac to jest taki maks. Jeśli latem będzie więcej zgłoszeń, to pewnie trzeba będzie (z bólem) ciąć. No chyba, że pojawi się 50 arcydzieł. Czego i Wam życzę!
    • 42: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Jan 2024
     

    VascoTristesse:

    Czy scena się przez to powiększy? Nie wiem. Czy, gdyby nie było tej inicjatywy, to by się powiększyła? Na pewno nie.
    Popieram. Moim zdaniem warto próbować zaciekawić nowych ludzi Atari. Inaczej to wszystko umrze razem z nami.
    • 43: CommentAuthorświęty
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    cały kłopot polega na tym że nie da się w ciągu roku czy 2 wydać 10 zajebistych dem nawet w kooperacji , zwłąszcza że przy obecnym poziomie prac każda kolejna powstaje coraz dłużej - wszyscy oczekują czegoś jeszcze bardziej zajebistego i wywalającego z butów a czas nie jest z gumy ....
    ja po foreverze troche zbastowałem bo spędziłem kilka dni po kilka godzin na animowanie tego jebanego robota a wygrały śpiewające czajniki co też nie jest motywujące, dlatego lepiej zrobić raz na jakiś czas konkretne demo niż na każde party coś dla zasady , zwłaszcza że ja nie uznaję pisania typowego compofillera ...


    VBXE compo - jako ciekawostka to spoko , lepiej już takie coś niż 10 wersja montezumy ;)
    • 44:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime15 Jan 2024
     

    Vasco:

    Fanów selekcji jest tylu co antyfanów. Uważam, że jeśli to _możliwe_, należy pokazać wszystkie zgłoszone prace. Jednocześnie wydaje mi się, że 30 prac to jest taki maks. Jeśli latem będzie więcej zgłoszeń, to pewnie trzeba będzie (z bólem) ciąć. No chyba, że pojawi się 50 arcydzieł. Czego i Wam życzę!

    Hmmm, dzięki za odpowiedź i optymizm.
    Gdzieś widziałem opinię, że zlotów jest za dużo (4-5 w ciągu roku?) a ludzi aktywnie coś robiących za mało - albo liczba się zmniejsza. Stąd takie, a nie inne prace albo ich jakość. Prawda to? ;o
    • 45: CommentAuthorRocky
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    Ja uważam, że inicjatywa z pracami ze szkół jest świetna i nie ma co sie ograniczać do grajdołka sceny Atari.. bez tych prac compo by trwało z 15 min.
    Co do technicznego aspektu, to wyświetlanie grafiki z VBXE niczym się nie różni od grafik z Amigi 1200, czy PC VGA.. są to efekty działania sprzętu kolejnej epoki w rozwoju i nijak nie pasuje do Atari 8-bit.. jednakże dla pijaru Atari niech sobie jest VBXE-GFX..

    Co do G2F vs soft pod Atari i mnogość kolorów..
    Dla mnie nie ma znaczenia na jakim sofcie obrazek powstaje. Ważne, że działa na natywnych układach Atari.. Aktualnie g2f potrafi wyciskać najwięcej soków z Antica-Gtia, a mógłby pojawić się nowoczesny soft pod Atari, który by potrafił wyciągnąć więcej.. to tylko narzędzie.
    Co do ograniczeń pamięci dla prac graficznych, czy muzyki np. do 64kB.. to jest śmieszne.. Co ma piernik do wiatraka.
    • 46:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    Vasco, i pozostali - ok, ja tu z racji tego, że nie jestem scenowcem, nigdy nim nie byłem, a na zloty towarzysko jeżdżę raptem od ubiegłego roku, to w zasady istnienia sceny ingerować nie chcę, obserwuję to wszystko niejako z boku. Skoro mówicie, że wpuszczenie takich prac na Atari VBXE robionych przez ludzi z zewnątrz jest dobrą próbą tego czy ktoś załapie jakiegoś tam bakcyla i zacznie się pojawiać świeża krew w tym świecie - to ok, poczekamy, zobaczymy.

    Z mięsiwem chodziło mi o to dokładnie samo, co z rozcieńczaniem wódki wodą. O dodawanie wypełniaczy, które sprawiają, że rośnie ilość a spada jakość. Jestem może uprzedzony, bo mnie ogólnie VBXE nie jara, nigdy nie lubiłem, nie posiadam, nie chcę. Stąd opinia jest subiektywna, bo po prostu przy tak dużej ilości produkcji na VBXE, a jednocześnie małej ilości na standardowe Atari, moje odczucia subiektywne z odbioru całego kompo było takie sobie. Latem na Lost Party było tylko kilka prac na VBXE, które mnie nie zainteresowały, ale stanowiły margines całych kompotów. Teraz zrobiło się jakoś odwrotnie. No ale ja tak jak pisałem - scenowcem nie jestem i nie czuję się, przyjeżdżam towarzysko, bo polubiłem szereg osób, a i napić się raz na ruski rok można ze spokojem i resetu jakiegoś dokonać:-) Co nie zmienia faktu, że mam chęć spróbować również swoich sił i w przyszłości postarać się jakieś swoje prace też wystawić do konkursów. Widzę oczywiście też to, że narzekać można, ale z drugiej strony jak się samemu nie wystawi prac, to skąd one niby miały by się brać? Tak że myślę sobie, że pewnie różne są pomysły na rozwój sceny, ale każdy kto takowe posiada, to najlepiej jak by po prostu zaczął coś robić w kierunku takiego rozwoju jaki uważa sam za właściwy. A co z tego wyjdzie? To się okaże na każdym kolejnym zlocie i tyle:-)
    • 47:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime15 Jan 2024 zmieniony
     

    Kaz:

    "TeBe, a jak ktoś programuje obrazek na pececie w G2F, a ktoś rysuje w trybach natywnych Atari w Koali to będzie to zestawienie uczciwe po wrzuceniu do jednego worka "Atari GFX Compo"? :)"


    To (dla mnie) jest dość oczwiste - kto robi w Koali nawalił się 'bo lubi' ale na osobną kategorie to nie zasługuje.

    Popatrz z kodowaniem - zrobimy kategorie:
    - kompilowane madsem
    - kompilowane QA
    - pisane hex editorem
    - pisane hex editorem..... na Atari!

    czujesz, to jest po prostu nie sprawdzalne. To 'tylko' narzedzia. U koderów - jak ktoś sobie zrobi prototyp w pythonie dema to co? to gorszy? bo nie uwalil sie po lokcie na Atari? I jak to potwierdzisz?

    Dura lex, sed lex. Dziala na tym samym sprzecie. W pilce nożnej tez nie ma ligi naturalsow pijących wode a osobnej ligi pijacej izotoniki.

    No i jeszcze jest oczywista oczywistość - ta 'łatwość' to jest dość często (już prawie zawsze?) być a nie być pracy. Można zrobić ankiete ilu koderów pisze TYLKO na real Atari (ja zakładam, że bez Altirry prawie nic by nie bylo dzisiaj :D)
    • 48: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    Przesada - bez Atari800 nic by nie było :)
    • 49: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    pewien skok jakościowy nastąpił w programowaniu dzięki Altirra, debugowanie, obsługa nowych sprzętów etc.
    • 50:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime15 Jan 2024
     
    Historycznie tak, Atari800 to kroplóweczka żeby doczekać czegoś wypaśnego jak Altirra. Niby w tym Atari800 "tez sie da", ale nigdy nie było takiego opadu szczeny.