atarionline.pl AOL Wayback Machine - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Jan 2020 zmieniony
     
    Jako, że nie mam czasu pozostawać w trybie standbay zakładam wątek w którym proszę o wrzucanie linków z AOL które macie w zakładkach a które pokazuję na obecnej stronie np.:

    Can not find an article with id: 1289763601


    Wtedy proszę podmienić w URI ciąg znaków v01 na wayback i sprawdzić czy artykuł jest w odzyskanej bazie.

    Baza ma wszystkie artykuły od założenia świata do 10.01.2020.

    Gdybyście jednak zobaczyli zamiast odzyskanej strony "bielszy odcień bieli" lub w przyszłości komunikat o nieodnalezieniu nowinki to:

    1. proszę podać nazwę zakładki archiwalnego linku,
    2. sam link,

    wtedy sprawdzę jeszcze "jakieś pliki". W szczególnych przypadkach artykuł mógł przejść na status "OFF" to wtedy w bazie też go nie będzie ale ja wtedy sprawdzę archiwalne "trójki".

    Samo id nowinki można podmieniać w linku ->link<-

    Najprostszą wersją wydobycia archiwalnej nowinki jest po prostu wpisanie jej numeru id do adresu:

    atarionline.pl/1289763601
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2020
     
    Jeżeli wszystko zrobiłeś poprawnie, a na to wygląda, to nie będzie tu żadnych postów :D
    • 3: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime13 Jan 2020
     
    @Kaz no w sumie masz racje. To proszę wpisywać się ci co szukali i znaleźli :D
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    Dzięki fachowej pomocy @jakubd można już wywoływać nowinki z archiwum prostszym sposobem:

    atarionline.pl/1289763601 ->link<-

    gdzie ciąg cyfr to id artykułu.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Super, dzięki panowie!
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    A tu zaginiony artek Nostego (rok 2009 moim zdaniem, okolice czerwca), ale bez ID i linku:

    ->link<-
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    Spróbuję poszukać w odzyskanej bazie.

    EDIT: jak już można było zauważyć na liście redaktorów AOL @nosty jest twórcą z 5 pozycjami na koncie :]

    ->link<- Atari Allacha
    ->link<- Corina to nie dziewczyna
    ->link<- Cartridge SpectraView
    ->link<- Film 8 BIT
    ->link<- Relacja z Pixel Party

    select id, title from news where author='Nosty'
    5 rows returned in 13ms from: select id, title from news where author='Nosty'
    • 8: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz pomyśl czy wzorem wp.pl (LOL) nie tworzyć co jakiś czas nowinki z przypomnieniem co ciekawszych artykułów z przed dekady :] Te powyżej są ciekawe :>
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Panie zbyti - ależ oczywiście, że o tym pomyślałem. Już tedy, gdy zaczęły się nowinki "zawijać" (na stronie głównej widoczne jest 20 sztuk, resztę trzeba przewijać strzałkami). Wtedy nawet tych strzałek nie było, wyprosiłem u Zygi :). W planach nowelizacji serwisu jest przewidziane, że będą się pokazywać starsze nowinki, oznakowane ręcznie jako ciekawe do wyświetlenia, a na codzień zadowalające się automatem losującym. Jednak nie dostarczono mi technologii, żeby tak to działało :)

    Tak, w archiwach jest mnóstwo ciekawych i cennych atykułów. Czasem dużych, przekrojowych, czasem małych, ciekawostkowych.
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz no to świetnie, jako czytelnik od niedawna chętnie poczytam trochę wstecz ten portal a tu trzeba kogoś kto wie na co zwrócić uwagę.

    No to macie jakieś plany i założenia co do nowego AOL ale ich nie ujawniliście! :D Dobra, jak mówiłem w tę sprawę już się nie wtrącam :]
    • 11:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Panie zbyti, podoba mi się taki podział na nowinkę i komentarze. Może dałoby radę przewijać to niezależnie, tj komentarze i nowinkę?
    • 12: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    @anonymus można by, jak zrobię podstawową logikę to ktoś (ja a może kto inny) popracuje nad html/css i będzie cud malina ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     

    Zbyti:

    No to macie jakieś plany i założenia co do nowego AOL ale ich nie ujawniliście!


    Już Ci gdzieś pisałem w którymś wątku, że nie ma zbiorczego dokumentu w tej kwestii - jest za to rozrzucone sporo pomysłów a to w mailach między mną a Zygą, mną a Wieczorem, na forum w wątkach co poprawić na AOL, etc. Dopóki nie było realnej możliwości wykonania choćby krytycznych napraw to nie było też potrzeby brnięcia w "wodotryski" :)
    • 14: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz pisałeś, widać czasem jestem złośliwy ;) Obiecuję, że to ostatni raz.

    Po prostu ruszyłem z odsieczą bo planujemy/zaczynamy prace a tu i plan już jest i prace się toczą :D
    • 15: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    @anonymus zmieniłem ->link<- tak lepiej?

    Mi się podobało bez suwaków ale "klient nasz Pan!" :]

    I tak ostatecznie będzie to zmienione, ale tymczasem niech będzie :)
    • 16:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    Dla mnie się podoba. Ale obsługi 404 nie ma?
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020
     

    anonymus:

    Ale obsługi 404.

    ?!
    • 18:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    Poprawił. Nie ma obsługi błędów i ręczna zmiana id nowinki przenosi w puste miejsce.
    I jak już słuchasz klientów, dodaj przycisk losuj i mogę tam siedzieć forever and ever.
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    No to nie jest skończone rozwiązanie @astrofor miał zrobić ale chyba przepadł na ten moment.

    Do tego ten wayback będzie czynny tylko do czasu uruchomienia nowego AOL.

    Puste miejsce to dostaniesz jak złe id wpiszesz bo po prostu nic się w bazie nie znajdzie. Jeżeli pewny jesteś, że pod danym id powinien być artykuł to go podaj - taki jest cel tego wątku.

    ID to timestamp, więc one nie przyrastają co "jeden".

    Jak zrobię wyszukiwarkę to może losowanie artykuł też zrobię.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Pamiętam, że jak kiedyś Astrofor znikał to wyjeżdżał w góry. Może teraz też?
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    @anonymus specjalnie dla Ciebie jak będziesz odświerzał tę stronę ->link<- to będziesz dostawał losowy artykuł co odświerzenie, przycisk sobie do tego sam zrób ;)

    atarionline.pl/0 - losowy archiwalny artykuł
    • 22:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Pasuje, piękne dzięki
    • 23: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Nowinka: Wężżżżże... by Kaz 2010-09-21 11:29:55

    Ma puste miejsca w treści bo dziś się YT osadza inaczej.

    Tak mi się wylosowało to wspominam.
    • 24:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Ogólnie jak się przegląda, widać, że sporo materiałów już nie ma, ani na sieci, ani na YT. Szkoda.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Nasze materiały są wszystkie. Dlatego też chciałem, żeby tyle ile możliwe było u nas :)

    Może podmienić automatem osadzanie filmików?
    • 26: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz dlatego ja na miejscu @wieczor miałbym dwie bazy.

    1. pierwszą starą na dzień zamknięcia aktualnego AOL
    2. drugą nową - bogatszy i ciekawszy schemat

    Oczywiście to może być rozwiązane za pomocą tabelek a nie osobnych baz.

    W zależności z której bazy bym czerpał inaczej bym renderował treść niż teraz latać i poprawiać stare arty. Niech się zachowają takie jakie były a edytor wysiwyg w nowym AOL niech już zapisuje po swojemu, na bogato. Oczywiście po imporcie do nowej bazy stare arty wciąż po dacie będzie można rozpoznać bo będzie jakaś graniczna, ale ja bym separował te treści.

    Oznaczanie art w starej można by zrobić tabelą w nowej bazie etc.

    Kurde... Miałem się już nie wypowiadać w kwestiach jak ma być zrobione nowe AOL :D Ups... sorry :>
    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Przeglądam te random artykuły i przydał by się w nowym AOL system tagowania, ale to jest tak oczywiste, że pewnie macie to w planie więc to się nie liczy jako wtrącanie, więc słowa dorzymalem ;P
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Tagowanie jest pożądane, ale tego chyba w planach wcześniej nie było. Przynajmniej nie pamiętam. Jest jeszcze pewnie wiele innych usprawnień, które można zrobić. Dopisuj do listy życzeń (gdzieś tu była na forum :D).
    • 29: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Kolejny z rozjechanym html-em id=1184761564
    • 30: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    Można używać "SZUKAJ" na stronie głównej. Na razie w najprostszy sposób po tytule i bez rozbijania na poszczególne wyrazy.

    Niewpisanie niczego zaszuka wszystkie artykuły w bazie.

    Do obadania tutaj ->link<-

    Miłej zabawy :]

    EDIT: szukanie jest oparte o "like" więc może być tylko część słowa wpisana i znajdzie.
    • 31: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Panowie, dziękuję za kawał świetnej roboty. Wreszcie mogę znaleźć rzeczy :)
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    @mono to miłego używania :]

    @Kaz widzę, że niezdecydowany jesteś co do nazwy kompo :D ->link<-
    • 33: CommentAuthorAdam
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Dziękuję również.

    Czy dobrze rozumiem, że to jednorazowe obrobienie starych artykułów i komentarzy? Jeśli teraz wejdę na AtariOnline (nie wayback) np. w któryś z artykułów z 2011 roku, w którym zarchiwizowano komentarze i dodam zupełnie nowy komentarz, to nie pojawi się on w widoku wayback?
    • 34: CommentAuthorAdam
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Hmm... próbowałem dodać coś do nowinki z 2011 i dostałem taki komunikat:
    CuteNews did not added your comment because there is some problem with the comments database.
    Czyli i tak nie da się na razie dopisywać komentarzy do starszych nowinek.

    No dobra, to inaczej: jeśli teraz dodam nowy artykuł na głównej, to będzie dostępny w wayback?
    • 35: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    @Adam pojawi się ale dopiero przy odpaleniu nowego AOL gdzie bazę wayback wytworzy się jeszcze raz i zaimportuje do nowego rozwiązania.

    Chyba, że @wieczór to sobie zakombinuje inaczej bo coś wspomniał o wpinaniu się w CN.

    Także śmiało edytuj stare arty i komentarze. Zawsze mogę to poskładać od nowa do kupy bo to na ten moment wskazanie pliku i odpalenie skryptu.

    EDIT: ja się dopisałem do pierwszej dostępnej tutaj nowinki parę dni temu ->link<-
    • 36: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Biorąc pod uwagę, że to raczej się godzinami nie wykonuje, to możemy teoretycznie generować dane dla wayback raz dziennie.
    • 37: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    @jakubd drobny skrypt w shellu i będzie full automat :] Taka magia to Twoja domena przecież ;) Można odpalać moje skrypty a można napisać jakieś w bashu :] Polecam moje bo już działają :D Mogę podpowiedzieć co i kiedy odpalić.

    Ja tam robię przed importem nowinek "tac" i może w schemacie nowinek zrezygnował bym przy tworzeniu tabeli ze wskazania jak ma rosnąć id.

    Bazę archiwów odzyskać raz, dorzucać tylko pliki news.txt i comment.txt z obecnego AOL raz na 3 dni i było by ok.

    Do tego SQLite3 trzba by puścić "in:memory" i zrzucać do pliku i bo na ten moment 50 000 komentarzy to tyle zapisów na dysku pewnie, chyba, że ext4 jakoś to buforuje.
    • 38: CommentAuthorAdam
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    No to spróbuj dopisać komentarz tutaj: ->link<-

    Mnie się nie udaje.
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    @Adam widocznie obecny plik z komentarzami był trzepnięty i ktoś mu nie przywrócił "miejsca" do dodawania komentarzy dla tej nowinki, zaraz to sprawdzę.

    Tymczasem pewnie widziałeś ale komentarze do tego artykułu są odzyskane ->link<-

    EDIT: tak, w obecnym pliku komentarzy nie ma "zarezerwowanej" pozycji nowinki do wpisywania komentarzy. Musiał ktoś klecić ten plik i mu to umknęło.
    • 40: CommentAuthorAdam
    • CommentTime15 Jan 2020
     
    Chciałem dodać tam komentarz z informacją, jak się w 2019 roku zakończyła historia pisania "Silk Worma" po tym, jak ten artek wyskoczył mi jako losowa strona w atarionline.pl/0 :)

    zbyti:

    EDIT: tak, w obecnym pliku komentarzy nie ma "zarezerwowanej" pozycji nowinki do wpisywania komentarzy. Musiał ktoś klecić ten plik i mu to umknęło.

    A da się jakimś skryptem znaleźć wszystkie tego typu przypadki?
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Jan 2020 zmieniony
     
    @Adam no pewnie tylko... aż tak Ci to potrzebne bym Ci to zrobił?

    Zrzucasz sobie ID nowinek z news.txt i patrzysz, których nie ma w pliku commenst.txt jak nie ma to nie dodasz komentarza.

    Zapisuj sobie takie sprawy i dodasz jak będzie nowy AOL a to już 30 marca :D
    • 42: CommentAuthorAdam
    • CommentTime15 Jan 2020
     
    Pytałem o techniczną możliwość, nie chodziło mi o to, abyś Ty teraz do tego siadał. Jeśli to proste przejrzenie news.txt i comments.txt, to może sam to sobie napiszę.
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Jan 2020 zmieniony
     
    @Adam tak sądziłem, że sobie ogarniesz :] w końcu widziałem, że też programowałeś w asm wiec taka sprawa to dla Ciebie nie powinno być wyzwanie :]

    Jak znasz trochę PHP to lekka modyfikacja skryptów które zrobiłem by Ci pomogła w tej robocie, są w paczce w wątku developerskim.
    • 44: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Jan 2020
     
    No jakie cuda ja tu znajduję! :D ->link<-

    Książkę w PDF oczywiście od razu pobrałem! :]
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Jan 2020 zmieniony
     
    ... a już nic :]

    • 46: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Jan 2020 zmieniony
     
    Rozjeżdżające się HTML naprawiło TIDY :]

    Baza na dzień 15.01.2020.

    Koniec pracy z mojej strony! :D
    • 47:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime15 Jan 2020
     
    Akurat ;) jeszcze sobie coś znajdziesz :D
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Jan 2020 zmieniony
     
    @mav - co mogłem to zrobiłem :] może jeżeli @astrofor się nie pojawi to trochę "ładniej" zrobię wayback bo na razie jest tylko funkcjonalny, ale skoro nowy AOL już za niecałe 3-mc to nie ma sensu wkładać w to większej ilości pracy.
    • 49:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Jan 2020
     
    @zbyti, jak Ty mnie zaimponowałeś :D
    Wielkie dzięki za twój niebanalny wkład w AOL!
    • 50: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime15 Jan 2020
     
    @jhusak mam nadzieję, że się przyda w odnajdywaniu i czytaniu starych treści :]