atarionline.pl
atarionline.pl Atari
Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
Translate to RSS RSS
Internet na maluchu z 2012-07-15 21:03 (0)
Nareszcie GUI! z 2012-07-15 11:55 (0)
Pasiowe turbo w akcji II z 2012-07-13 21:30 (0)
MapRAM - dodatkowa pamięć w Atari z 2012-07-11 22:26 (0)
Pasiowe turbo w akcji z 2012-07-10 17:27 (0)
Integrujemy z 2012-07-10 12:34 (0)
Biblioteczka puchnie z 2012-07-09 03:35 (0)
Wyblastator graficzny z 2012-07-08 00:13 (0)
Odruch wymiotny z 2012-07-06 00:05 (0)
Pan Robot w fabryce z 2012-07-05 10:07 (0)
Robbomania trwa z 2012-07-04 15:18 (0)
Kolejne wykopaliska z 2012-07-03 14:19 (0)
Wyniki Sommarhack 2012 z 2012-07-01 21:54 (0)
Otwarta ASMA z 2012-06-28 23:30 (0)
40 lat Atari i przemysłu gier z 2012-06-28 07:00 (0)
Silly Venture 2k12 - pierwsza video-invitka! z 2012-06-27 14:43 (0)
ASAP 3.1.2 z 2012-06-26 20:55 (0)
Przygotowania do SV2K12 z 2012-06-23 22:47 (0)
Premiera gry Line Runner! z 2012-06-20 21:59 (0)
Wersja demo gry "Scorch" z 2012-06-14 20:24 (0)
«« nowszestarsze »»

Pomocnik/Helper
Gry/Games

Katalog gier (konwencja TOSEC)

Opisy gier
"Old Towers" (Atari ST) opisał Misza (19)
Submarine Commander opisał Kaz (11)
Frogs opisał Xeen (0)
Choplifter! opisał Urborg (0)
Joust opisał Urborg (16)
Commando opisał Urborg (35)
Mario Bros opisał Urborg (13)
Xenophobe opisał Urborg (36)
Robbo Forever opisał tbxx (16)
Kolony 2106 opisał tbxx (3)
Archon II: Adept opisał Urborg/TDC (9)
Spitfire Ace/Hellcat Ace opisał Farscape (8)
Wyspa opisał Kaz (9)
Archon opisał Urborg/TDC (16)
The Last Starfighter opisał TDC (30)
Dwie Wieże opisał Muffy (19)
Basil The Great Mouse Detective opisał Charlie Cherry (125)
Inny Świat opisał Charlie Cherry (17)
Inspektor opisał Charlie Cherry (19)
Grand Prix Simulator opisał Charlie Cherry (16)
«« nowszestarsze »»

Katalog gier (konwencja Kaz)
Aktualizacja: 2024-05-27
Liczba katalogów: 8380, liczba plików: 36694
Zmian katalogów: 7, zmian plików: 10

0-9 A B C D
E F G H I
J K L M N
O P Q R S
T U V W X
Y Z inne
zipCałość 2918 MB


Wewnętrzne/Internals



   Nowinki tworzone dzięki CuteNews
Kolejne wykopaliska
Nie tak dawno temu, bo na początku kwietnia tego roku, opisywałem wykopalisko dostarczone przez kolegę Eagle - grę "Repossed". Kilka dni później otrzymałem maila od Krzysztofa "Critters" Orlopa, który miał swego czasu dobry kontakt z autorem gry Danielem Śniegoniem, a nawet jest w posiadaniu części jego dyskietek:

"Piszę w sprawie schedy po Danielu Śniegoniu, czyli tego co być może jeszcze jest na dyskietkach w moich zbiorach. Pamiętam, że dostałem kilka lub kilkanaście dysków, na których było trochę różnych rzeczy stworzonych przez Daniela: animacje, grafiki i tym podobne, oraz jakieś gry, ale raczej nieukończone, bądź niedokończone lecz dające się uruchomić. Niestety było to dosyć dawno (jakiś 10 lat temu, może więcej).

Być może, część z tego co mi podarował jest do odzyskania, jednak nie mam czasu i możliwości, by to sprawdzić osobiście. Cały mój sprzęt jest spakowany i od paru lat praktycznie nieużywany, a spoczywa na strychu u rodziców. Byłem tam dzisiaj i pomyszkowałem na stryszku i udało mi się odnaleźć właściwe pudło. Po rozpakowaniu wydobyłem dwa spore opakowania z dyskietkami, więc wiem, że zbiory są i to w dobrym stanie, ale czy coś się z nich da odczytać, tego nie wiem. Problemem jest to, że nie mam czasu na to by rozkładać sprzęt i przeszukiwać kilkaset dyskietek i z tego prozaicznego powodu na razie nie zgłębię ich zawartości. Poza tym nie mam możliwości technicznych, by zrzucić zawartość dysków na postać dostępną w necie. Przeglądając pobieżnie dyskietki zauważyłem tam kilka własnych "produkcji" z dawnych lat (między innymi własne wersje "Robbo" z "Robbo Konstruktora" i własną odsłonę gry "Mr. Robot" oraz pomniejsze dzieła).



Jeśli chodzi o Daniela, to w tamtym czasie kumplowałem się z jego rodzicami, czasami przynosiłem swoje 800XL i wtedy cała familia się dobrze bawiła. Daniela zainteresowało coś więcej niż tylko granie, chciał poznać ten komputer i zgłębić tajniki programowania. Przychodził do mnie czasami lub pożyczałem mu mój sprzęt, uczyłem go podstaw obsługi i programowania w Basic'u. Szybko jednak okazało się, że moja wiedza już mu nie wystarcza, więc podrzucałem mu literaturę i udostępniałem kompa do testów jego prac. Po jakimś czasie rodzice Daniela kupili mu własne 65XE, więc mógł poświęcić więcej czasu na eksperymenty, co zaowocowało kilkoma grami.

Wiem, że jego gry trafiły do Avalonu i coś tam na nich zarobił, bo po niedługim czasie kupił PC i zaczął działać na tym sprzęcie. Później nasze drogi się rozeszły, wyjechał do Wrocławia i tam kontynuował edukację. Wiem, że pracował w redakcji "CD Action", nawet czytałem jego artykuły. Parę lat później, przebywając u rodziców, skontaktował się ze mną i podarował mi kilkanaście dysków z różnymi rzeczami jakie mu zostały. Niestety nie wszystko chyba ocalało, gdyż dyskietki były towarem deficytowym i zużyłem je do innych celów, ale część z tego, co otrzymałem powinna być (o ile da się jeszcze coś z nich odczytać ).

Co do moich działań na Atari w tamtym czasie to nie mam się czym chwalić, gdyż programistą nigdy nie zostałem, ale radziłem sobie w niektórych dziedzinach - robiłem nieśmiertelności czy podobne poprawki i zmiany w grach, bawiłem się w tworzenie własnych wersji znanych gier i tym podobne. Stworzyłem masę plansz do "Robbo", ale nie wiem czy się zachowały (...).

A swoją drogą to wtedy posiadając komputer miałem całe masy znajomych, a w weekendy to przez mieszkanie przewijały sie tabuny ludzi (800XL kupiłem w 1986 roku). Często bywałem na giełdzie komputerowej w Katowicach w "domu związków" lub na "baildonie" - to też niezwykłe wspomnienia."


Co ciekawe, nowinkę o grze "Repossed" skomentował też... autor gry, Daniel Śniegoń: "Masakra, ludzie, to nawet ja nie mam kopii gry :P Eagle, daj znać na maila - chyba od 3 lat szukam kontaktu z Tobą :P. Critters, jak poszukasz to niezłe perełki tam znajdziesz :) pewnie nawet źródła. (...) sam nie wiem skąd ten tytuł się wziął - to pewnie jakaś moja roszada słowna, której już nie pamiętam."

Na takie dictum nie mogłem zostać obojętny. Poprosiłem, żeby do sprawy włączył się Arek "Larek" Lubaszka, który niejednokrotnie już pomagał ludziom w przenoszeniu zawartości dyskietek na postać cyfrową, dającą się zaprezentować w internecie na AtariOnline.pl. I tym razem zawdzięczamy Arkowi nowe materiały, bo Krzysiek zgodził się przekazać mu dyskietki:

"Mieszkam w Mysłowicach, więc z Larkiem mógłbym się spotkać bez problemu - to rzut beretem (...) Spotkałem się kiedyś z Larkiem na party Atari w Katowicach i przyznam, że to fajny gość i chętnie do niego wpadnę."

Fajny gość czyli Larek kilkanaście dni temu podesłał mi efekt swoich działań wraz z komentarzem, którego obszerne fragmenty przytaczam, bo pokazują metodologię postępowania:

"W załączniku przesyłam paczkę z kopiami dyskietek, które dostałem. Dyskietek jest 16 sztuk. Każda ma dwie strony, więc plików wyszło 32. ATR-y oznaczyłem od D01 do D16 plus litera A lub B oznaczająca stronę (np. D04B.ATR - oznacza stronę B dyskietki nr 4). Aby wiedzieć, który numer odpowiada właściwej dyskietce, zrobiłem też obrazki z dyskietkami. Nazwa pliku z obrazkiem odpowiada numerowi dyskietki. To wszystko po to, aby się w tym nie pogubić i mieć możliwość wrócić do dowolnej dyskietki, gdyby zaszła taka potrzeba.



Znalazły się niestety takie dyskietki, z których nic nie udało się odczytać (jedna lub dwie). Niektóre odczytały się częściowo, tzn. podczas odczytu wystąpiły jakieś błędy w pojedynczych sektorach, które zostały pominięte, więc odczytanie niektórych plików z takiej dyskietki może nie być możliwe. Część dyskietek okazała się pusta lub miała nagrany tylko jakiś loader do gier i nic więcej. Kilka dyskietek zwierało tylko pliki danych bez DOS-a, więc do ich odczytania potrzebny jest DOS, który można uruchomić z innej dyskietki.

W paczce oprócz plików JPG i ATR oznaczonych wyżej opisanym sposobem umieściłem również dodatkowe pliki, które są kopią dyskietki z odpowiednim numerem, ale z dodatkowo nagranym DOS-em, loaderem, lub są przerobione na samostartujące. Zrobiłem to tylko w przypadku, gdy była taka możliwość. Na przykład plik D01A_AUTORUN to kopia dyskietki D01A z dodanym DOS-em i plikiem startującym program (normalnie należało uruchomić DOS z innej dyskietki, zmienić dyskietkę na właściwą, wczytać program i uruchomić go wpisując komendę RUN 2600).

Dyskietki nr 5 i 8 zawierały program Robbo Konstruktor. Niestety po przeniesieniu do pliku ATR program ten nie chce się uruchomić (znany problem z zabezpieczeniami). Ponieważ na dyskietkach tych są zapisane "planety" z gry, więc aby je odczytać należy zastosować następujący trick: a) uruchamiamy emulator z dyskietki oznaczonej D05_RK.ATR (lub D08_RK.ATR), na której jest "poprawiona" wersja Robbo Konstruktora (plik ściągnięty z AOL), b) po uruchomieniu RK, zmieniamy dyskietkę (ALT+1 lub ALT+D) na np. D05A.ATR i... mamy dostęp do projektów zapisanych na dyskietkach :-). (...) Wydaje mi się, że należy zwrócić szczególną uwagę na następujące:

  • gra "Kapitan Planeta" jest nam znana, ale tu mamy wersję tej gry z inną czołówką! W oczy rzuca się ogromne logo grupy Shadows. Inny jest też przynajmniej pierwszy poziom tej gry. (...)

    wersja odnaleziona


    wersja dotychczas znana


  • gra "Repossed" czyli ta, którą mieliśmy okazję podziwiać na AOL. Muzyka tu również występuje w wersji z inną czołówką. Tym razem jest to czołówka z logo Mirage, a nie LK Avalon (w zasadzie ta z napisem LK Avalon to nie ma żadnej czołówki).

    wersja odnaleziona


    wersja dotychczas znana


  • gra "Zumbaja". Tu natomiast zauważyłem, że czołówka minimalnie różni się od plików, które są dostępne na AOL - mamy tu rok 1993 i na ekranie tytułowym wyświetla się napis (C)'93 KRYSAL SP. Z O.O. Takiej wersji na AOL nie ma. Czy w dalszej części gry są również jakieś zmiany - nie wiem. (...)"

    Na razie porządkowanie wszystkich plików trwa, ale postanowiłem już opublikować co smaczniejsze kąski, szczególnie te wymienione przez Arka w swoim raporcie odzyskiwawczym. Do archiwum gier trafiły trzy wymienione gry, a także trochę użytków do archiwum użytków:

    Kapitan Planeta
    Repossed
    Zumbaja



    Chaos Music Composer Plus (wersja Shadows)
    Cerberus
    Bad Sector Disk Copier
    Toms MS-DOS Atari
    Fastcopy (v2)
    File Copy
    Super Eye
    AtariIBM
    Kompresor Bitowy


    Kolejne znaleziska z dyskietek Krzysztofa wkrótce.



    2012-07-03 14:19 by Kaz
    komentarzy: 0
  • nickname
    e-mail / website (opcjonalnie)
    Aktualne tematy
    Pixel Heaven 2024 - z kim się wid... (55)
    ostatni: 02-06-2024 23:58, nosty
    Ban dla galtrona (12)
    ostatni: 02-06-2024 22:23, tOri
    Czerwcowy sztab warszawski (5)
    ostatni: 02-06-2024 20:49, as...
    Emulatorowanie przenośne. (96)
    ostatni: 02-06-2024 20:45, Peri Noid
    Atari przejmuje Intellivision (6)
    ostatni: 02-06-2024 09:10, tebe
    Sudotris - światowa premiera (26)
    ostatni: 01-06-2024 23:13, CharlieChaplin
    Silly Venture 2024SE - United ATA... (51)
    ostatni: 01-06-2024 21:38, greymsb
    Stara prasa o komputerach (66)
    ostatni: 01-06-2024 21:24, Bca
    T-Shirty o tematyce stricte ataro... (42)
    ostatni: 01-06-2024 15:38, Ataripuzzle
    Tony i kolory (33)
    ostatni: 01-06-2024 13:33, Adam
    Action! - co robie źle ? (31)
    ostatni: 01-06-2024 10:09, tatko74
    Ciekawostki (5549)
    ostatni: 01-06-2024 08:28, Kaz
    Co to za turbo? (3)
    ostatni: 01-06-2024 06:53, Kaz
    TOSSTer czyli programowalny przeł... (34)
    ostatni: 01-06-2024 06:35, Kaz
    TSFX Turbo Blizzard (117)
    ostatni: 31-05-2024 20:42, baktra

    Kategorie Forum Atarum

    Użytkowników: 2798
    Ostatnio zarejestrowany: Xilinx
    Postów ostatniej doby: 18

    Spotkania i zloty / Meetings & Parties

    Najbliższe imprezy
    link do naszych spotkań online, zapraszamy do odwiedzenia kanału zoom również przez kod QR:

    KWAS

    Kalendarz AOL


    Społeczność/Community


    Rozmawiali
    Wywiad z Mariuszem Jaroszem i Kaz (12)
    Wywiad Dracona z Mr. Bacardim i Kaz (12)
    Tomasz Dajczak i Kaz (21)
    Lech Bąk i "Świat Młodych" i Kaz (26)
    Michał "Mike" Jaskuła i Kaz (6)
    F#READY i Dracon (22)
    Daniel „Arctus” Kowalski i Dracon (25)
    KATOD i TDC (15)
    Mariusz Wojcieszek i "Adam" (17)
    Romuald Bacza i Ramos (16)
    Śledzenie Amentesa i Larek (9)
    Leszek Łuciów i Charlie Cherry (17)
    TO JUŻ ZA TOBĄ: rozmowa z Bobem Pape i cpt. Misumaru Tenchi (39)
    Rob Jaeger i Emu (53)
    Jacek "Tabu" Grad i Dracon (0)
    Alexander "Koma" Schön i Kaz (0)
    Maciej Ślifirczyk i Charlie Cherry (0)
    Jarek "Odyniec1" Wyszyński i Kaz (0)
    Marek Bojarski i Kaz (0)
    Olgierd Niemyjski i Ramos (0)
    «« nowszestarsze »»

    Stragan
    Nowe, pojemniejsze RAM-Carty oferuje Kaz (21)
    "mouSTer" czyli myszka ST oferuje Kaz (30)
    Atari USBJoy Adapter oferuje Jakub Husak (0)
    Programy: Kolony 2106 oferuje Kaz (7)
    Sprzęt: rozszerzenia oferuje Lotharek (27)
    Gadżety: naklejki, pocztówki oferuje Sikor (11)
    Sprzęt: cartridge RAM-CART oferuje Zenon (7)
    Miejsce na drobne ogłoszenia kupna/sprzedaży oferuje Kaz (58)
    Sprzęt: interfejs SIO2IDE oferuje Piguła (0)
    Sprzęt: interfejs SIO2SD oferuje Piguła (37)

    Użytki/Utils
    Sprzęt/Hardware

    Wynalazki
    Atari i Bluetooth napisał Kaz (34)
    SIO2PC-USB napisał Larek (45)
    Nowe SIO2SD napisał Larek (0)
    SIO2SD w CA12 napisał Urborg (12)
    Ratowanie ATMEL-ów napisał Yoohaas (12)
    Projektowanie cartów napisał Zenon (12)
    Joystick do Atari napisał Larek (54)
    Tygrys Turbo napisał Kaz (11)
    Testowałem "Simple Stereo" napisał Zaxon (5)
    Rozszerzenie 1MB napisał Asal (20)
    Joystick trzyprzyciskowy napisał Sikor (18)
    Moje MyIDE oraz SIO2PC na USB napisał Zaxon (16)
    Jak wykonać płytkę drukowaną? napisał Zaxon (26)
    Rozszerzenie 576kB napisał Asal (36)
    Soczyste kolory napisał scalak (29)
    XEGS Box napisał Zaxon (13)
    Atari w różnych rolach napisał Różyk (9)
    SIO2IDE w pudełku napisał Kaz (5)
    Atari steruje tokarką napisał Kaz (15)
    DarkMouse napisał Kaz (7)
    «« nowszestarsze »»