atarionline.pl
atarionline.pl Atari
Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
Translate to RSS RSS
Gra "DaggerQuest Bielany" z 2021-10-15 09:39 (7)
Podarunek od Zientary! z 2021-10-12 17:06 (22)
Pixel Heaven 2021 - już dziś! z 2021-10-08 10:48 (62)
Zaproszenie do świata "Ultima IV" z 2021-10-06 12:58 (0)
Druga środa z Brodatym z 2021-09-06 20:24 (9)
Poszukiwany, poszukiwana... z 2021-09-01 21:15 (20)
Środa z Brodatym z 2021-08-31 22:09 (1)
Środowisko prasowe cz.31 z 2021-08-25 07:42 (4)
Podsumowanie Silly z 2021-08-23 08:53 (25)
Już za chwilkę Silly Venture! z 2021-08-10 07:17 (21)
Pańcio prezentuje VIAtariXE z 2021-08-08 21:42 (2)
Głosujemy w konkursie ATASCII z 2021-08-07 19:48 (7)
Demko Paptaka "Red Demo" z 2021-08-06 21:01 (12)
Wkrótce "Środowisko prasowe 29" z 2021-08-03 11:39 (3)
Pańcio prezentuje BT100 z 2021-08-02 08:09 (2)
Piter będzie ogrywał "Zero-5" na Falconie z 2021-08-01 13:43 (1)
Amarok zaprezentuje "Rasta Converter" z 2021-07-30 15:07 (4)
PeBe znów prezentuje "SFX Tracker" z 2021-07-29 10:52 (7)
Środowisko prasowe 28 z 2021-07-28 01:08 (0)
Tiger opowie o swojej grafice z 2021-07-26 22:41 (20)
«« nowszestarsze »»

Pomocnik/Helper
Gry/Games

Katalog gier

Opisy gier
Submarine Commander opisał Kaz (11)
Frogs opisał Xeen (0)
Choplifter! opisał Urborg (0)
Joust opisał Urborg (16)
Commando opisał Urborg (35)
Mario Bros opisał Urborg (13)
Xenophobe opisał Urborg (34)
Robbo Forever opisał tbxx (16)
Kolony 2106 opisał tbxx (0)
Archon II: Adept opisał Urborg/TDC (9)
Spitfire Ace/Hellcat Ace opisał Farscape (8)
Wyspa opisał Kaz (9)
Archon opisał Urborg/TDC (16)
The Last Starfighter opisał TDC (30)
Dwie Wieże opisał Muffy (19)
Basil The Great Mouse Detective opisał Charlie Cherry (123)
Inny Świat opisał Charlie Cherry (17)
Inspektor opisał Charlie Cherry (19)
Grand Prix Simulator opisał Charlie Cherry (16)
Rescue On Fractalus opisał Kaz (18)
«« nowszestarsze »»

Wewnętrzne/Internals   Nowinki tworzone dzięki CuteNews
Marek Bojarski
O rozszerzeniu stacji dysków Tygrys Turbo słyszało wielu Atarowców. Jedno z ciekawszych rozwiązań tamtych czasów, którego autorem był pan Marek Bojarski, który prowadził firmę Navitron, a potem od 1993 Mediacom. Opracował on rozszerzenie w dwóch wersjach: dla popularnej stacji Atari 1050 pod nazwą "Tygrys 1050" oraz dla stacji LDW2000 i CA2001 pod nazwą "Tygrys 2000". O panu Bojarskim można było przeczytać krótkie wspomnienie w wywiadzie ze Scorpio („Tak, to ten Tygrys - Marek Bojarski. Mieszkał całkiem niedaleko mnie (być może nadal mieszka, ale nie widziałem go sporo czasu). Dzięki niemu moja LDW2000 ma dość nietypowe Tygrys Turbo robione po części na zamówienie tj. według mojego widzimisię ;P.”). Po zebraniu materiałów o Tygrys Turbo zamieściłem na AtariOnline.pl artykuł o tym rozszerzeniu, a wkrótce w komentarzach odezwał się... sam autor. Tym to sposobem w styczniu tego roku przeprowadziłem następującą rozmowę:

Krzysztof Ziembik: O! To chyba pan Bojarski zajrzał do nas. Bardzo nam milo! To ja napisałem ten artykuł o Tygrysie Turbo i z chęcią dowiem się od autora znacznie więcej.

Marek Bojarski: Postaram się coś odpowiedzieć, choć czas ostatnio jest u mnie towarem deficytowym.KZ: W jaki sposób i kiedy pierwszy raz zetknął się pan z komputerami? Czy to było od razu Atari? Na swojej stronie wspomina pan o Sharp-PC1500 i PC-2. Był pan ich posiadaczem?

MB: Zacząłem w czwartej klasie liceum, na komputerze, czy też kalkulatorze PC-4 (Radio Shack) kolegi. Potem dostałem swojego PC-2, który był mocniejszą wersją tego pierwszego. Miał 26 cyfrowy graficzny wyświetlacz, 1,8 kB pamięci na programy i 1,3 MHz procesor. Basic był dość ograniczony, więc zainteresowałem się kodem maszynowym. Pamięci było za mało, ale zamiast kupować za kilkadziesiąt dolarów moduł rozszerzenia pamięci (dostępne były 4 i 8 kB) dolutowałem w środku "na pajączka" dwa moduły RAM 32kB i miałem już przynajmniej z tym spokój. Do tego zmontowałem interfejs do magnetofonu - wymagał dodania pamięci ROM z obsługą zapisu i kilku drobiazgów dyskretnych. Normalnie był dostępny jako element miniplotera za 200$, więc siłą rzeczy zrobienie go we własnym zakresie było jedynym wyjściem dla studenta. Na dodatek - literatura do tego komputera była głównie w języku japońskim. Z ichniejszych czasopism przepisałem całkiem sporo programów i gier. Do dzisiaj trochę rozumiem katakanę ;-)

KZ: Czy wcześniej był pan elektronikiem, projektantem urządzeń? Na stronie Mediacomu znalazłem informacje o tak nietypowych projektach jak: komputerowy system do badań krystalograficznych metodą rentgenograficzną, system odczytu i analizy laserowych obrazów dyfrakcyjnych, układ pomiarowy do mechanomiografii i eletromiografii, układ do izotermicznych i nieizotermicznych pomiarów rezystancji, system sterowania pomiarów magnetometrycznych. Czy to były projekty wykonywane w ramach studiów, uczelni czy jakieś prace zlecone, prywatne?

MB: Bawiłem się elektroniką jako dodatkiem do modelarstwa - chciałem sobie zrobić aparaturę do sterowania modeli. Potem, jak każdy młody elektronik w tamtych czasach, zbudowałem własny wzmacniacz HiFi - całe uczciwe 100W. Jako pamiątka po nim została mi dziura w stole, gdyż podczas testowania używałem jako sztucznego obciążenia opornika drutowego 4 Ohm i tak się ładnie świecił na czerwono w takt muzyki :-) Głównie tworzyłem w ramach uczelni, bo tam był sprzęt elektroniczny i komputery - oraz realne potrzeby ich wykorzystania. Potem posypały się zlecenia komercyjne - komputery wyszły z instytutów naukowych. Jednym z takich projektów był system sterowania emisją reklamy w radiu, a potem już wsiąkłem w radio na dobre.

KZ: Od kiedy zaczął pan prowadzić działalność gospodarczą jako elektronik komputerowy? Jakie rozszerzenia pan instalował/zaprojektował? Czy tylko dla Atari i Sharpa?

MB: Zacząłem na poważnie na studiach. Komputery klasy ZX-81 czy później Commodore 64 służyły jako sterowniki aparatury naukowej, były tanią alternatywą dla specjalistycznego sprzętu. Cyfrowe woltomierze czy inne mierniki miały jakieś interfejsy na zewnątrz i podłączenie komputera do odczytywania pomiarów było naturalnym krokiem. Robiło się do tego prosty interfejs, żeby dopasować sygnały elektrycznie a potem resztę "załatwiało" oprogramowanie. W pracowni, w której działałem pomiary potrafiły trwać kilka dni. Konieczność spisywania wyników co minutę na kartkę, a potem przepisywania ich do jakiejś Odry w celu analizy była idealnym powodem, aby wstawić tam komputer i zastąpić człowieka.

KZ: Pisał pan na stronie, że łączył komputery na wszystkie sposoby i z czym się dało. Czy zachowały się jakieś materiały, interfejsy, zapiski na ten temat? Czy Atari też pan łączył z dziurkarki i kamerami?

MB: Co ciekawe, część z zestawów zbudowanych przeze mnie działa do dziś. Trudno mi tu podać przykłady i schematy, gdyż część prac jest zrobiona na zlecenie i dokumentacja znajduje się "u klienta" i jest jego własnością. Gdzieś mam stertę papierów z odręcznymi projektami, ale nie podejmuję się ich odszukania. W każdym razie - było tego sporo.

Kilka takich prostych interfejsów do IBM PC wprowadziłem jako ćwiczenia dla studenckiej pracowni komputerowej. Komputery były wyposażone w karty wejść/wyjść cyfrowych i za pomocą prostej elektroniki (a czasem tylko kabelków) chodziło o wysterowanie jakichś urządzeń zewnętrznych - czytników taśmy, dziurkarek, drukarek Centronics sterowanych bit po bicie, woltomierzy, i co tam jeszcze było dostępnego w owych czasach w instytucie.

Do Atari w ramach Tygrysa 1050 dorobiłem interfejs Centronics. Można było podłączyć normalną drukarkę widzianą przez system jako „P:”. Kamery tylko do PC, małe Atari nie miało dość mocy do przetwarzania obrazu.

KZ: Skąd pomysł na Tygrys Turbo? To była potrzeba klientów czy pańska własna?

MB: Moja własna. Irytujące było to, że IBM PC zapisywał na stronie dyskietki 180 kB, a Atari tylko 90. Poza tym chciałem uzyskać możliwość przenoszenia danych z PC do Atari i odwrotnie - mało kto wie, że Tygrysy umożliwiały zapis i odczyt dyskietek sformatowanych na IBM - i co lepsze – czytelnych potem dla PC. Dodatkowo Tygrys umożliwiał szybszą transmisję w różnych standardach, nie tylko zgodnym z Top Drive, ale i Happy Warp oraz jakimś pośrednim, który mi przyszedł do głowy - chodziło o to, by móc wykorzystać przyśpieszenie bez konieczności specjalnego formatowania dyskietki.

KZ: Zapewne oprócz elektroniki musiał pan się zajmować jej oprogramowaniem. Czy to było hobby czy programowania uczył się pan na uczelni?

MB: Hobby - odkąd się dowiedziałem, że coś takiego istnieje. Na uczelni oczywiście były zajęcia z programowania - tam nauczyłem się robić to porządnie", w Fortranie, Pascalu czy w C. Basic miał swoje ograniczenia.

Dużo pisałem w asemblerze 6502 i bezpośrednio w kodzie. W szczytowym okresie formy potrafiłem wziąć jakieś niemieckie czasopismo zapisane seriami instrukcji "DATA" i powiedzieć, że w tej linijce ucięli dwie ostatnie cyfry i ta jedynka na końcu to tak naprawdę ma być 162. Kiedyś poprawiałem w ten sposób program rozszerzający grafikę Commodore 64. Błędy były w pięciu miejscach, gdzie w liniach DATA występowało dużo liczb trzycyfrowych przez co linijka w druku była za długa i miała obciętą końcówkę. W jednym miejscu musiałem rozpisać kawałek kodu w Asemblerze, pozostałe skorygowałem "w cyferkach". Zadziałało po tym wszystko jak trzeba.

KZ: Czy zachowały się jakieś materiały na temat Tygrysa – oryginalna instrukcja, schematy, zawartość EPROM-ów?

MB: Z tego co wiem, to są gdzieś w necie :-). Skany instrukcji też widziałem. Z ciekawostek: oryginały były pisane na Atari i przenoszone na C-64 przez tasiemkę papierową, bo do Atari miałem sterownik dziurkarki, a do C64 interfejs do czytnika. Wszystko dlatego, że jedyny dostępny programator EPROM-ów był na C-64. Potem wszystko przeniosło się na PC.

KZ: Czy bywał pan na giełdzie komputerowej? Dlaczego Tygrys był popularny tylko w Krakowie i okolicach?

MB: Tygrysy instalowałem właśnie na giełdzie w Krakowie. Miałem tam zaprzyjaźnione stoisko, gdzie przyjmowałem stacje do przeróbki. Pewnie dlatego w Krakowie było ich najwięcej. Potem ktoś je skopiował, słyszałem, że zakładała Tygrysy jakaś firma z Gdańska i jeszcze "ktoś, gdzieś".KZ: Czy ma pan może jeszcze swoje Atari z tamtych czasów?

MB: Mam Atari 800 z QMEG OS i 320 kB RAM, stację Atari 1050 z Tygrysem 1050 i chyba jeszcze CA 2000 z Tygrysem 2000, choć tej ostatniej dawno nie widziałem. Tak więc może komuś sprezentowałem? Jakieś tam pudełko z dyskietkami też mam, choć większość sprezentowałem koledze, który bawił się Atari dłużej niż ja.

KZ: Czy przegląda pan czasami strony o Atari albo wraca nostalgicznie do tamtych czasów w jakiś aktywny sposób?

MB: Właśnie całkiem ostatnio natrafiłem na stronę o Atari i Tygrysach. Fajnie się czyta o swoim dziele i tym, co ludzie z niego odkryli, skopiowali i opublikowali. Uważam, że jak na owe czasy moje zabezpieczenia do Tygrysków były niezłe.:-).

Teraz z nutką nostalgii czasem grywam w „Kenndy Approach” na emulatorze. Zdarzyło mi się jeszcze sentymentalnie odpalić „M.U.L.E.”, tylko że tempo tej gry po prostu nie przystaje do dzisiejszych czasów. Oczywiście dalej bawi „River Raid”, choć nie dochodzę już do 60 poziomu jak kiedyś...

KZ: Czy po latach umiałby pan jeszcze napisać program na Atari albo zbudować nowe rozszerzenie? :)

MB: Myślę, że tak. To tak jak z jazdą na rowerze - nie zapomina się.

2011-12-08 18:18 by Kaz
komentarzy: 0
nickname
e-mail / website (opcjonalnie)
Aktualne tematy
Na ostatnim LOST PARTY zgubiłem... (18)
ostatni: 17-10-2021 01:37, pin
RastaConverter by Jakub Dębski (842)
ostatni: 17-10-2021 00:53, Yosh
Krakowskie Retrospekcje - runda IX (37)
ostatni: 16-10-2021 23:09, pin
(YouTube) Na jesienne wieczory - ... (15)
ostatni: 16-10-2021 22:53, itguyinaction
TOMS Multi Drive do ATARI 1050 (18)
ostatni: 16-10-2021 19:05, Pecus
Stara prasa o komputerach (27)
ostatni: 16-10-2021 14:06, vangis
Ciekawostki (5018)
ostatni: 16-10-2021 11:43, gorgh
Prawdziwa walka Atari kontra Comm... (418)
ostatni: 16-10-2021 03:29, as...
Mark Zuckerberg a Atari 800 (10)
ostatni: 16-10-2021 01:25, jhusak
Radiokomputer (86)
ostatni: 15-10-2021 19:43, itguyinaction
Bocianu - przypomnienie... (73)
ostatni: 15-10-2021 17:05, Emi
Sommerhack (10)
ostatni: 15-10-2021 14:46, Cyprian
Podziękowania dla... (6)
ostatni: 15-10-2021 10:05, Kaz
Nowa gra "DaggerQuest Bielany" (A... (1)
ostatni: 15-10-2021 09:42, Kaz
Szukam gry a konkretnie to jej ty... (15)
ostatni: 14-10-2021 23:27, Artur

Kategorie Forum Atarum

Użytkowników: 2394
Ostatnio zarejestrowany: Artur
Postów ostatniej doby: 27

Spotkania i zloty / Meetings & Parties

Najbliższe imprezy
link do naszych spotkań online, zapraszamy do odwiedzenia kanału zoom również przez kod QR:

KWAS

Kalendarz AOL


Społeczność/Community


Rozmawiali
Tomasz Dajczak i Kaz (21)
Lech Bąk i "Świat Młodych" i Kaz (26)
Michał "Mike" Jaskuła i Kaz (6)
F#READY i Dracon (22)
Daniel „Arctus” Kowalski i Dracon (25)
KATOD i TDC (13)
Mariusz Wojcieszek i "Adam" (16)
Romuald Bacza i Ramos (16)
Śledzenie Amentesa i Larek (9)
Leszek Łuciów i Charlie Cherry (17)
TO JUŻ ZA TOBĄ: rozmowa z Bobem Pape i cpt. Misumaru Tenchi (39)
Rob Jaeger i Emu (53)
Jacek "Tabu" Grad i Dracon (0)
Alexander "Koma" Schön i Kaz (0)
Maciej Ślifirczyk i Charlie Cherry (0)
Jarek "Odyniec1" Wyszyński i Kaz (0)
Marek Bojarski i Kaz (0)
Olgierd Niemyjski i Ramos (0)
Wolfgang Burger i Grey (0)
Mariusz "Ramos" Rozwadowski i Xeen (0)
«« nowszestarsze »»

Stragan
Nowe, pojemniejsze RAM-Carty oferuje Kaz (21)
"mouSTer" czyli myszka ST oferuje Kaz (30)
Atari USBJoy Adapter oferuje Jakub Husak (0)
Programy: Kolony 2106 oferuje Kaz (7)
Sprzęt: rozszerzenia oferuje Lotharek (22)
Gadżety: naklejki, pocztówki oferuje Sikor (11)
Sprzęt: cartridge RAM-CART oferuje Zenon (7)
Miejsce na drobne ogłoszenia kupna/sprzedaży oferuje Kaz (56)
Sprzęt: interfejs SIO2IDE oferuje Piguła (0)
Sprzęt: interfejs SIO2SD oferuje Piguła (29)

Użytki/Utils
Sprzęt/Hardware

Wynalazki
Atari i Bluetooth napisał Kaz (34)
SIO2PC-USB napisał Larek (45)
Nowe SIO2SD napisał Larek (0)
SIO2SD w CA12 napisał Urborg (12)
Ratowanie ATMEL-ów napisał Yoohaas (12)
Projektowanie cartów napisał Zenon (12)
Joystick do Atari napisał Larek (54)
Tygrys Turbo napisał Kaz (9)
Testowałem "Simple Stereo" napisał Zaxon (4)
Rozszerzenie 1MB napisał Asal (20)
Joystick trzyprzyciskowy napisał Sikor (18)
Moje MyIDE oraz SIO2PC na USB napisał Zaxon (16)
Jak wykonać płytkę drukowaną? napisał Zaxon (26)
Rozszerzenie 576kB napisał Asal (36)
Soczyste kolory napisał scalak (29)
XEGS Box napisał Zaxon (13)
Atari w różnych rolach napisał Różyk (8)
SIO2IDE w pudełku napisał Kaz (5)
Atari steruje tokarką napisał Kaz (15)
DarkMouse napisał Kaz (7)
«« nowszestarsze »»